Zapraszamy na dzień otwarty na stacji Płocka

0
126

Jak wygląda stacja Płocka, wolskiego odcinka linii metra M2, na dwa miesiące przed zakończeniem budowy? Tego będą mogli dowiedzieć się uczestnicy dnia otwartego, który odbędzie się w niedzielę 22 września. Zwiedzanie jest częścią obchodów Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu.

Warszawianki i warszawiacy po raz pierwszy będą mieli możliwość zwiedzenia budowy stacji, która powstaje u zbiegu ulic Płockiej i Wolskiej. Odwiedzający przejdą m.in. po niemal gotowym odcinku ul. Płockiej, gdzie trwają intensywne prace przy odtworzeniu jezdni, chodników i zieleni. Goście na specjalnie przygotowanym stanowisku zobaczą m.in. jakie rośliny zostaną w listopadzie docelowo nasadzone przy stacji. Następnie odwiedzający zejdą na peron, gdzie zaprezentowane zostaną gotowe elementy wystroju stacji: podwieszane sufity, płyty lastryko, którymi wyłożony został peron, a także oświetlenie czy tablice informacyjne.

Na budowie stacji Płocka trwają ostatnie prace wykończeniowe – w tym momencie na peronie instalowane są stalowe podkonstrukcje, na których pojawią się miedziane ściany zatorowe. Obecnie montowane są również ostatnie sztuki oświetlenia oraz paneli na suficie peronu. Z kolei w październiku rozpoczną się montaże szklanych elementów w pawilonach handlowych oraz tafli na stalowych konstrukcjach wejść.

Oprócz zwiedzania stacji na odwiedzających będą czekały animacje dla dzieci – malowanie buziek i zabawy związane z budową metra.

Zasady uczestnictwa w dniu otwartym
Stację Płocka będzie można zobaczyć w niedzielę, 22 września, od godz. 11.00 do 15.00. Wejście na dzień otwarty będzie zlokalizowane przy ul. Płockiej, od strony ul. Ludwiki, przy punkcie informacyjnym budowy metra. Warunkiem udziału w wydarzeniu jest przyniesienie wydrukowanego i podpisanego regulaminu wydarzenia, który można znaleźć tutaj.

Zwiedzający będą poruszać się w zorganizowanych grupach. Ze względu na trwające prace, nie było możliwe przygotowanie trasy dla potrzeb osób z niepełnosprawnościami, poruszającymi się na wózkach oraz dzieci wymagających przewożenia w wózkach.

Zwiedzający nie mogą być pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. Wymagany jest odpowiedni strój:

  • kryte obuwie na twardej podeszwie;
  • długie spodnie;
  • kask ochronny oraz kamizelka odblaskowa (uczestnicy otrzymają na placu budowy).

Wykonawca ma prawo odmówić wstępu na budowę osobom, których zachowanie wskazuje na stan po spożyciu alkoholu lub środków odurzających, a strój nie jest zgodny z wymaganiami. Może też odmówić zwiedzającemu dalszej wycieczki po placu budowy, jeżeli kierowane przez niego prośby zostaną przez zwiedzającego zignorowane. Wszystkie ograniczenia są tylko i wyłącznie dla bezpieczeństwa zwiedzających.

Na wolskim odcinku drugiej linii metra trwają intensywne prace wykończeniowe. W tunelach ułożone zostało już całe torowisko, a na stacjach montowane są urządzenia niezbędne do prowadzenia ruchu pociągów. Zakończenie układania instalacji na przystankach podziemnej kolei umożliwia prowadzenie na nich prac wykończeniowych, w tym montaż ścian zatorowych i sufitów. Budowa tego fragmentu linii M2 zakończy się za nieco ponad dwa miesiące.