Ursynów – Inauguracja Roku Kulturalnego 2019

0
170

Inauguracja Roku Kulturalnego to wyjątkowe święto kultury, z udziałem ludzi sztuki oraz wybitnych i cenionych polskich artystów. To ważne wydarzenie w naszej dzielnicy i jednocześnie gratka dla miłośników teatru, sztuki i muzyki. W programie tegorocznej Inauguracji nie zapomnieliśmy o patronach artystycznych 2019 roku, tzn. o Stanisławie Moniuszce i Krzysztofie Komedzie. Inauguracja trwać będzie 4 dni, od 12. do 15. września. Mam wielką przyjemność i satysfakcję zaprosić Państwa na tegoroczną Inaugurację Roku Kulturalnego 2019/2020 na Ursynowie. Jestem przekonany, że tegoroczny program zaspokoi nawet najbardziej wyszukane gusta naszych mieszkańców. Zaprosiliśmy znakomitych i wybitnych artystów. Łącznie w 4 dni odbędzie się aż 9 różnych wydarzeń. Nie mogę się już doczekać – mówi Zastępca Burmistrza Klaudiusz Ostrowski.

Zapraszamy serdecznie!

  • 12 września (czwartek), godz.18.30. KONCERT OSIECKA MŁYNARSKI PRZYBORA – PIOSENKI Z GÓRNEJ PÓŁKI, Multikino Ursynów, al. KEN 60.

Scenariusz, reżyseria i prowadzenie: ANDRZEJ STRZELECKI

Wystąpią: MARIAN OPANIA, PIOTR MACHALICA, ANNA JURKSZTOWICZ, KATARZYNA DĄBROWSKA, MAGDA ANDRES, MARCIN JANUSZKIEWICZ.
Artystom na scenie towarzyszyć będzie zespół muzyczny pod kierownictwem Marka Stefankiewicza.

„OSIECKA MŁYNARSKI PRZYBORA – Piosenki z górnej półki” to podroż przez świat znakomitych piosenek w znakomitym wykonaniu: Marian Opania, Piotr Machalica, Anna Jurksztowicz, Katarzyna Dąbrowska, Magda Andres i Marcin Januszkiewicz śpiewać będą kompozycje do tekstów poetów piosenki takich jak: Agnieszka Osiecka, Jeremi Przybora, Jonasz Kofta i Wojciech Młynarski. Przewodnikiem w tej muzycznej podróży będzie aktor i reżyser, Andrzej Strzelecki.

Z Jeremim Przyborą, Agnieszką Osiecką i Wojtkiem Młynarskim miałem zaszczyt wielokrotnie współpracować. Byli moimi mistrzami. Od nich uczyłem się piosenki. Jako pedagog w Akademii Teatralnej miałem przyjemność uczyć Katarzynę Dąbrowską i Marcina Januszkiewicza. Ten koncert jest artystycznym spotkaniem moich duchowych nauczycieli z moimi prawdziwymi uczniami. Najlepsi w swoim pokoleniu, młodzi aktorzy-wokaliści wykonają w nim piękne piosenki autorów w interpretacjach, które swą jakością i klasą dorównują tym wybitnym twórcom tekstów. Gośćmi koncertu będą moi przyjaciele: Marian Opania, Piotrek Machalica, Ania Jurksztowicz i moje najnowsze „odkrycie” – Magda Andres – powiedział Andrzej Strzelecki.

Wstęp na podstawie bezpłatnych kart

Aby wziąć udział w losowaniu dwóch jednoosobowych kart wstępu na koncert OSIECKA MŁYNARSKI PRZYBORA, w terminie 6 – 8 września wyślij zgłoszenie na adres: bilety.kultura@ursynow.pl. W tytule e-maila wpisz KONCERT oraz NAZWISKO i IMIĘ osoby która będzie odbierać karty wstępu.
Jeśli Twoje zgłoszenie zostanie wylosowane, 9 września otrzymasz e-mail z informacją o terminach odbioru kart wstępu w Urzędzie Dzielnicy Ursynów. Karty odbierzesz na podstawie dokumentu potwierdzającego tożsamość. Jeśli nie możesz przyjść osobiście, upoważnij pisemnie do odbioru inną osobę.

Nie zostałeś wylosowany?  12 września sprawdź, ile kart nie zostało odebranych – informacja dostępna na facebook.com/ursynow.pl oraz wywieszona w Urzędzie od godz. 10.00. Nieodebrane karty wstępu zostaną rozdane 12 września od godz. 16.00 w Urzędzie Dzielnicy.

UWAGA!
1. E- mail wysłany w innym terminie, niż podany w informacji, nie będzie brany pod uwagę.
2. Jedna osoba może wysłać maksymalnie jeden e-mail. W przypadku wysłania więcej niż jednego e-maila na to samo wydarzenie, żadne ze zgłoszeń nie będzie brało udziału w losowaniu.
3. Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres uznany za konieczny do celu w jakim zostały zebrane tzn. realizacji losowania bezpłatnych kart wstępu na ww. przedsięwzięcie kulturalne (zgodnie z wymogami obowiązujących przepisów i regulacji prawnych). Dane osobowe mogą być przechowywane dłużej, w przypadku, gdy taki wymóg określają przepisy lub regulacje prawa oraz w celu ustalenia, wykonywania lub obrony praw administratora.
4. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże odmowa podania danych będzie skutkować odmową udziału w losowaniu bezpłatnych kart wstępu na koncert pt. OSIECKA MŁYNARSKI PRZYBORA w dniu 12.09.2019 r.


  • 13 września (piątek) godz.17.00, WYSTAWA PREZENTY I NIE TYLKO / malarstwo, KONRAD CHOJNOWSKI-SMAGOROWICZ. Dom Kultury Stokłosy, ul. Lachmana 5. Bezpłatne karty wstępu do odbioru w Domu Kultury Stokłosy.

Konrad Chojnowski-Smagorowicz rocznik 1975 roku, malarz. Student Studium Fotografii w Łódzkiej Szkole Filmowej w latach 1996-97. Absolwent Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
W 2001 r. uzyskał Dyplom w pracowni prof. Zbigniewa Gostomskiego. Malarz z duszy, z wyboru, z wykształcenia. W jego malarstwie ważne jest wszystko: temat, kolor, technika. Inspirują go przede wszystkim prace dawnych mistrzów, ich rozwiązania kolorystyczne, malarski gest, ale też emocje współczesności – te związane ze zmianami w otaczającym nas środowisku, jak i pragnienia otaczających go osób. Jego obrazy nie tylko przedstawiają konkretne tematy opisane tytułem, ale przede wszystkim snują emocjonalne opowieści, których możemy być świadkami.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

  • 13 września (piątek) godz.19.00, SPEKTAKL TEATRALNY JUDY, tekst i reżyseria: Sławomir Chwastowski. Teatr Za Daleki, Dom Sztuki, ul. Wiolinowa 14. Bezpłatne karty wstępu do odbioru w Domu Sztuki od 11.09 od godz. 18.00

wystąpią: HANNA ŚLESZYŃSKA, Piotr Tołoczko,
scenografia: Witold Stefaniak
kostiumy: David Zaleski, Varvara Frol

Jest to przedstawienie inspirowane sztuką Billy’ego Van Zandta „Własność znana jako Judy Garland”, nawiązującą do biografii jednej z największych, ale i najmroczniejszych legend Hollywoodu. W 2006 roku sztuka podbiła Broadway. Spektakl, niczym sprytny paparazzi, pokazuje gwiazdę od najbardziej intymnej strony. Widzowie, jakby przez dziurkę od klucza, mogą podglądać sławną aktorkę w momentach jej życiowych wzlotów i upadków, zaglądać w jej duszę i odkrywać osobiste tajemnice.

Spektakl trwa 100 minut.

Próba spektaklu “Własność znana jako Judy Garland”
HANNA SLESZYNSKA

  • 13 września (piątek) godz. 20.00, FILM PIŁSUDSKI (Polska, 2019), reż. Michał Rosa. Multikino Ursynów, al. KEN 60

Jest rok 1901. Józef Piłsudski „Ziuk” (Borys Szyc) po brawurowej ucieczce ze szpitala psychiatrycznego ponownie staje na czele polskiego podziemia niepodległościowego. Nieugięty na polu walki, w życiu prywatnym poddaje się namiętności, rozdarty między dwiema kobietami jego życia – żoną (Magdalena Boczarska) i kochanką (Maria Dębska). Przez zachowawczych członków PPS uważany za terrorystę, nie cofnie się przed niczym – zamachami na carskich urzędników i najwyższych oficerów, zuchwałym napadem na pociąg, by osiągnąć swój cel: niepodległą Polskę. „Piłsudski” to kino awanturnicze, płomienny romans, prawdziwa historia Marszałka, jakiej dotąd nie znano.

Wstęp na podstawie bezpłatnych kart
Aby wziąć udział w losowaniu dwóch jednoosobowych kart wstępu na film PIŁSUDSKI, w terminie 6-8 WRZEŚNIA wyślij zgłoszenie na adres: kino.kultura@ursynow.pl
W tytule e-maila wpisz PIŁSUDSKI oraz swoje NAZWISKO i IMIĘ.
Jeśli Twoje zgłoszenie zostanie wylosowane, 10 września otrzymasz e-mail z informacją o terminach odbioru kart wstępu w Urzędzie Dzielnicy Ursynów. Karty odbierzesz na podstawie dokumentu potwierdzającego tożsamość. Jeśli nie możesz przyjść osobiście, upoważnij pisemnie do odbioru inną pełnoletnią osobę.
Nie zostałeś wylosowany? 13 września sprawdź, ile kart nie zostało odebranych – informacja dostępna w Informacji Głównej Urzędu Dzielnicy Ursynów od godz. 10.00. Nieodebrane karty wstępu zostaną rozdane 13 września od godz. 16.00 w Urzędzie Dzielnicy.

UWAGA!
1. E-mail wysłany w innym terminie (dzień, godzina) niż podany w informacji nie będzie brany pod uwagę.
2. Jedna osoba może wysłać maksymalnie jednego e-maila. W przypadku wysłania więcej niż jeden e-mail, żadna z wiadomości nie będzie brała udziału w losowaniu.
3. Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres uznany za konieczny do celu w jakim zostały zebrane tzn. realizacji losowania bezpłatnych kart wstępu na ww. przedsięwzięcie kulturalne (zgodnie z wymogami obowiązujących przepisów i regulacji prawnych); Dane osobowe mogą być przechowywane dłużej, w przypadku, gdy taki wymóg określają przepisy lub regulacje prawa oraz w celu ustalenia, wykonywania lub obrony praw administratora;
4. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże odmowa podania danych będzie skutkować odmową udziału w losowaniu bezpłatnych kart wstępu na przedsięwzięcie kulturalne pn. Seans Filmowy, pokaz filmu pt. Piłsudski w dniu 13.09.2019 r.
5. W pokazie filmu może brać udział tylko osoba z ważną kartą wstępu na dany seans.
6. Podczas seansów filmowych odbywających się w ramach projektu pn. Bezpłatne seanse filmowe dla dorosłych, obowiązują przepisy zawarte w REGULAMINIE KINA MULTIKINO URSYNÓW.


  •  14 września (sobota) godz.16.00, SPOTKANIE Z AKTOREM ARTUR CHAMSKI, prowadzenie – Marcin Michrowski. Ursynoteka, Wypożyczalnia Nr 34, ul. 6 Sierpnia 23. Wstęp wolny.

Artur Chamski – aktor i piosenkarz. Od 2001 roku związany z warszawskim teatrem Studio Buffo. W 2004 ukończył studia na Wydziale Lalkarskim filii PWST we Wrocławiu. Jeszcze podczas studiów, na drugim roku nawiązał współpracę z teatrem Studio Buffo. Grał m.in. w musicalach Metro i Romeo i Julia. Wygrał czwartą edycję programu „ Jak oni śpiewają”, emitowanego na antenie Telewizji Polsat w 2008 roku . W tym samym roku wydał debiutancki singiel pt. Jak oni śpiewają. Podczas spotkania w Ursynotece aktor zaprezentuje własny repertuar oraz polskie i światowe hity muzyczne.

SONY DSC

  • 14 września (sobota) godz.18.00, KONCERT z okazji Roku Krzysztofa Komedy KOMEDA. PERSPEKTYWA NOVA, Natoliński Ośrodek Kultury, ul. Na Uboczu 3. Bezpłatne karty wstępu do odbioru w Natolińskim Ośrodku Kultury od 11.09 od godz. 18.00

Wystąpią: MAGDALENA KUMOREK,
TUBIS TRIO: Maciej Tubis – fortepian, Paweł Puszczało – kontrabas, Radosław Bolewski – perkusja

Komeda. Perspektywa Nova to muzyczny mariaż zespołu Tubis Trio oraz aktorki/wokalistki Magdaleny Kumorek – szerszej publiczności znanej z filmów „Poranek kojota”, „Układ zamknięty” czy serialu „Przepis na życie”.  „Komeda. Perspektywa Nova.” to wspólne poszukiwanie nowej wersji popularnych i lubianych piosenek Krzysztofa Komedy. Niepowtarzalne „tubisowe” radosne brzmienie, duża doza zabawy formą i melodią Komedowych piosenek, a także świetne teksty autorstwa Agnieszki Osieckiej i Wojciecha Młynarskiego w interpretacji Magdaleny Kumorek, to ciekawa, niebanalna propozycja rzucająca nowe światło na twórczość Komedy w 50. rocznicę jego śmierci.


  • 14 września (sobota) godz.19.00, SPEKTAKL TEATRALNY PUŁKOWNIK PTAK, reż. Grzegorz Reszka, Kompania Teatralna Mamro, Dzielnicowy Ośrodek Kultury Ursynów, ul. Kajakowa 12b. Bezpłatne karty wstępu do odbioru w Dzielnicowym Ośrodku Kultury Ursynów od 09.09.

O „Pułkowniku Ptaku” można napisać, że to opowieść o społecznym eksperymencie odbywającym się w klinice psychiatrycznej gdzieś na końcu Europy. I będzie to prawda, tylko że nie pełna. Można napisać również, że w tle rozgrywa się skomplikowana historia miłosna z wojną na Bałkanach w drugim planie. I to również będzie prawda, tyle że nie pełna. Można też napisać, że akcja „Pułkownika Ptaka” rozgrywa się na cieniutkiej granicy oddzielającej świat szaleńców od świata ułożonego według ogólnie przyjętych norm. Wiele rzeczy można napisać o „Pułkowniku Ptaku”, ale najlepiej go po prostu zobaczyć i przeżyć.


  • 15 września (niedziela) godz. 18.00, WIDOWISKO OPEROWE z okazji Roku Stanisława Moniuszki, STRASZNY DWÓR – MONIUSZKO, Teatr Muzyczny Arte Creatura. Dom Kultury Imielin, ul. Dereniowa 6. Bezpłatne karty wstępu do odbioru w Domu Kultury Imielin od 11.09 od godz. 18.00

Wystąpią: Hanna – Ewelina Wiśniecka, Jadwiga – Paulina Łysikowska, Stefan – Jarosław Wewióra, Zbigniew– Adrian Janus, Miecznik – Aleksander Bardasow, Skołuba – Jakub Szmidt, Cześnikowa – Ewa Banasiak, Maciej – Adam Żaak, Damazy – Tomasz Świerczek.

Śpiewakom będzie towarzyszyć zespół kameralny Teatru Muzycznego Arte Creatura.

Z okazji Roku Stanisława Moniuszki z przyjemnością przedstawiamy Państwu propozycję reżyserowanego koncertu, podczas którego wykonane zostaną arie, duety i wybrane sceny z jednej z najbardziej znanych i cenionych oper Stanisława Moniuszki Straszny Dwór. Ciągłe zdrowie tylko cieszy i praca, do której, jako jedynej prawdziwej bieżących klęsk pocieszycielki, wróciłem z zapałem po długim wypoczynku…
Tak pisał Moniuszko do przyjaciela, pochylając się na powrót nad rozpoczętym w 1861 roku rękopisem Strasznego dworu. Wstrząśnięty klęską powstania styczniowego, kompozytor stworzył dzieło ku pokrzepieniu serc, na wzór Mickiewiczowskiego Pana Tadeusza.


  • 15 września (niedziela) godz. 19.00, KONCERT TADEUSZ WOŹNIAK, teren przy Ratuszu Dzielnicy Ursynów, al. KEN 61. Wstęp wolny.

Artyście towarzyszyć będzie zespół:
Jolanta Majchrzak – śpiew, instrumenty klawiszowe
Piotr Woźniak – śpiew, gitara i gitara elektryczna
Mariusz Jagoda – skrzypce
Patryk Stachura – bas
Błażej Gawliński – perkusja.

Legendarny wokalista i instrumentalista, autor kultowych już przebojów. Najbardziej znany z kariery solowej, jako wykonawca kultowego utworu „Zegarmistrz światła”, choć do klasyki przeszły również: „Smak i zapach pomarańczy”, „Hej Hanno”, „Ballada o Potęgowej”… Utworów tych na pewno nie zabraknie na naszym koncercie.

Kiedyś hippisi uważali go za swojego barda, wyglądał bowiem i brzmiał trochę jak polski Dylan albo Donovan. W 1972 zdobył nim Grand Prix na festiwalu opolskim za utwór „Zegarmistrz światła”. Enigmatyczną piosenkę o śmierci pokochała publiczność w przeciwieństwie do krytyków i zawodowych twórców tekstów. „Fani jednak właśnie takiego Woźniaka chcieli słuchać”. Artysta jest obecny na scenie od ponad 50 lat.
Tadeusz Woźniak, o czym nie wszyscy wiedzą jest twórcą ponad dwustu piosenek, autorem muzyki do ok. 100 inscenizacji teatralnych i filmowych, programów poetyckich i artystycznych.