Świętujemy urodziny Marii Skłodowskiej-Curie

0
57

7 listopada przypada 152. rocznica urodzin Marii Skłodowskiej-Curie. Tego dnia o godz. 12.00 przy pomniku uczonej na Nowym Mieście przy ul. Kościelnej, zostaną złożone kwiaty a zwiedzanie muzeum noblistki będzie bezpłatne.

Kolejnym punktem uroczystości będą wydarzenia w Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie przy ul.Freta 16. Ewa Malinowska-Grupińska, przewodniczącą Rady Miasta wręczy Hannie Karczewskiej, jednej z ofiarodawczyń pamiątek po uczonej, odznaczenie „Zasłużony dla Warszawy”.

Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie z okazji 152. urodzin noblistki powiększy swoje zbiory o kolejne pamiątki rodzinne Skłodowskich, podarowane przez krewnych uczonej. Będą to porcelanowy serwis kawowy i narzuta należąca do starszej siostry Marii Skłodowskiej-Curie – Heleny oraz XIX-wieczne wydanie „Hamleta” Wiliama Szekspira, które zostało przełożone i wydane przez Józefa Skłodowskiego.

W rocznicę urodzin noblistki muzeum zaprezentuje po raz pierwszy portret Marii Skłodowskiej-Curie, autorstwa szwedzkiego malarza Carla Köhlera (1919-2006). Dzieło podarowane przez syna malarza – Henry’ego Köhlera – wzbogaci nowo powstającą w muzeum galerię dzieł inspirowanych postacią uczonej.
Ponadto zostaną także zaprezentowane fragmenty przedstawienia „Skłodowska Radium Girl” w wykonaniu Teatru Papahema.

Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie jest instytucją kultury m.st. Warszawy, której misją jest upamiętnianie noblistki poprzez upowszechnianie wiedzy o jej życiu, działalności naukowej i dokonaniach. Mieści się w XVIII-wiecznej kamienicy, miejscu narodzin uczonej. Ekspozycję stałą stanowi zbiór notatek i listów Marii Skłodowskiej-Curie, a także fotografii, dokumentów i rzeczy osobistych noblistki.
Wśród eksponatów znajdują się rzeźby autorstwa znanych polskich artystów m.in. Ludwiki Nitschowej, Zofii Wolskiej i Alfonsa Karnego. Fragment wystawy zaaranżowano na laboratorium paryskie państwa Curie, w którym prezentowane są przyrządy pomiarowe, zaprojektowane przez Piotra Curie. Część ekspozycji upamiętnia noblistów z rodziny Curie na znaczkach, medalach i banknotach.
Muzeum gromadzi zbiory, organizuje wystawy czasowe, wykłady, spotkania autorskie i wydarzenia artystyczne. Prowadzi także działalność wydawniczą oraz sprzedaż książek i pamiątek związanych z Marią. Patronuje przedsięwzięciom poświęconym uczonej, jak również innym kobietom w nauce i kulturze. Utrzymuje kontakt z krewnymi Marii Skłodowskiej-Curie oraz organizuje spotkania z ich udziałem.