Pranie tapicerki jako sposób na dłuższą żywotność mebli

0
119

Meble tapicerowane królują w naszych salonach, oferując chwilę relaksu po kolejnym dniu pracy. Dokładamy wszelkich starań, aby zachować nienaganną prezencję mebli na dłużej, ale z czasem pojawiają się drobne skazy, które wymagają interwencji.

W takiej sytuacji warto wybrać profesjonalne czyszczenie tapicerki meblowej realizowane przez wykwalifikowane firmy. To obecnie najlepszy sposób, który pozwala bezpiecznie oczyścić tapicerkę, a także pozbyć się kurzu oraz drobnoustrojów, co wpływa korzystnie na higienę w całym pomieszczeniu.

Pranie tapicerki meblowej – czym jest ta usługa?

Profesjonalne firmy czyszczące spotkamy w niemal każdym, większym mieście. Mieszkańcy Warszawy coraz częściej zatrudniają fachowców, aby zadbać o nienaganną czystość i prezencję swoich mebli. Dlaczego warto powierzyć pranie tapicerki specjalistom? Ponieważ dysponują oni zaawansowanym sprzętem oraz nowoczesnymi detergentami potrzebnymi do uzyskania oczekiwanych efektów. Ponadto, samodzielne czyszczenie może doprowadzić do uszkodzenia tapicerki. Ryzyko jest bardzo duże szczególnie przy delikatnych typach materiałów.

Usługa jest realizowana w domu klienta, dzięki czemu, nie musisz obawiać się kosztownego i męczącego transportu mebli. Jedyne co musisz zrobić, to znaleźć firmę działającą w Twojej okolicy i umówić się na dogodny termin. Fachowiec zapozna się z rodzajem tapicerki i dobierze optymalną metodę czyszczenia. Najczęściej wykonywane jest pranie ekstrakcyjne, ale można również wykorzystać szamponowanie, kapsułkowanie oraz czyszczenie z pomocą specjalnego proszku. Indywidualnie dobrana metoda decyduje o pełnym bezpieczeństwie mebli.

Jakie meble można powierzyć specjalistom?

Najwięcej klientów wybiera pranie sofy, kanap, narożników, foteli oraz innych mebli salonowych. W praktyce, pranie tapicerki jest potrzebne także w przypadku mebli dostępnych w innych wnętrzach. W kuchni oraz jadalni często natrafimy na krzesła tapicerowane, które od czasu do czasu warto odświeżyć. W sypialni nierzadko królują łózka tapicerowane, a ich nienaganna czystość i przyjemny zapach na pewno wpłyną na lepszą jakość snu. Co więcej, firmy czyszczące proponują również pranie wykładziny, przy którym korzysta się z podobnych metod i sprzętu.

Dlaczego należy systematycznie dbać o czystość tapicerki?

Przede wszystkim są to względy estetyczne. Czyszczenie kanap i narożników pozwala skutecznie wyeliminować bieżące zabrudzenia oraz zadbać o ładną prezencję tapicerki na dłużej. Jednocześnie, w ten sposób zapobiegamy blaknięciu oraz płowieniu materiału. W skład usługi wchodzi dokładne odkurzanie, dzięki czemu, można pozbyć się włosów, sierści zwierząt domowych oraz okruszków. Jednak nie tylko względy estetyczne decydują o tym, że pranie tapicerki jest tak istotne.

Musimy pamiętać o tym, że w niepranej tapicerce mogą namnażać się niebezpieczne drobnoustroje w postaci bakterii oraz roztoczy. To duże zagrożenie zwłaszcza dla osób zmagających się z alergią. Stosowane podczas prania tapicerki detergenty skutecznie eliminują drobnoustroje, a co więcej, zapobiegają ich ponownemu rozwojowi. Czyszczenie narożników, foteli, kanap oraz innych mebli tapicerowanych ma zatem duży wpływ na ogólny poziom higieny w domu.

W jaki sposób przebiega profesjonalne czyszczenie tapicerki?

Specjalista pojawi się w naszym domu wraz z niezbędnym sprzętem potrzebnym do prania tapicerki meblowej. Pierwszym krokiem jest dokładne zapoznanie się z rodzajem tapicerki i dobór bezpiecznej metody czyszczenia. Następnie, fachowiec zagospodaruje wolną przestrzeń oraz zabezpieczy posadzkę. Pierwszym krokiem jest dokładne odkurzenie tapicerki, co pozwoli pozbyć się wszelkich luźnych zabrudzeń, takich jak okruchy, paprochy czy sierść zwierząt domowych.

Następnie, przeprowadzane jest ekstrakcyjne pranie tapicerki meblowej. Polega to na rozprowadzeniu środka prespray, który rozmiękcza i rozpuszcza zabrudzenia. Dzięki temu, znacznie łatwiej jest je usunąć z pomocą specjalnego odkurzacza piorącego lub ekstraktora ciśnieniowego. Jeśli na tapicerce pozostaną widoczne plamy, wówczas fachowiec wykorzysta specjalny odplamiacz do stosowania miejscowego. Ostatnim etapem jest suszenie materiału, w celu zminimalizowania pozostałej wilgoci. Dzięki temu, czas schnięcia ulega wyraźnemu skróceniu.

Jak się okazuje, lista korzyści oferowanym nam przez usługę profesjonalnego czyszczenia tapicerki meblowej może być znacznie dłuższa, niż myślisz. Z roku na rok przybywa osób, które decydują się powierzyć swoje meble fachowcom. Wszystko za sprawą długiej listy zalet. Oto one:

  • Meble tapicerowane stają się nienagannie czyste i pachną świeżością,

  • Pranie tapicerki meblowej skutecznie usuwa niebezpieczne drobnoustroje, takie jak np. roztocza,

  • Nowoczesne detergenty zapobiegają blaknięciu tapicerki i zatrzymują wchłanianie się brudu,

  • Metoda jest w stu procentach bezpieczna zarówno dla mebli, jak również dla domowników,

  • Systematyczne pranie narożników i kanap wydłuża żywotność tapicerki meblowej,

  • Profesjonalne czyszczenie mebli tapicerowanych nie wiąże się z kosztownymi wydatkami,

  • Efekty utrzymają się przez wiele miesięcy po zrealizowanym praniu tapicerki meblowej.

Dużym plusem jest również coraz większa dostępność firm czyszczących, które proponują klientom pranie wykładzin oraz tapicerki. W każdym dużym mieście, takim jak Warszawa, bez trudu znajdziemy firmy działające w promieniu nawet kilkudziesięciu kilometrów.

Ile kosztuje fachowe czyszczenie tapicerki meblowej?

Osoby zainteresowane skorzystaniem z tej usługi często zastanawiają się nad tym, z jakimi kosztami wiąże się ta odrobina luksusu. Mamy dobrą wiadomość – czyszczenie tapicerki meblowej nie jest drogą usługą, podobnie zresztą jak pranie wykładzin. Za czyszczenie dużych elementów, takich jak: narożniki, kanapy, sofy, łóżka, tapczany zapłacimy od 120 do 200 złotych, w zależności od rozmiaru mebla i wybranej metody. Ok. 50 – 100 złotych zapłacimy natomiast za mniejsze meble tapicerowane. Czyszczenie wykładzin to koszt od 7 do 15 złotych w zależności od wykorzystanej metody i rodzaju materiału. Nie są to zatem wygórowane koszty, biorąc pod uwagę szeroki wachlarz korzyści.

Jak często należy decydować się na pranie wykładzin i tapicerki?

Decydującym czynnikiem jest tutaj stopień eksploatacji. W przypadku normalnego eksploatowania mebli oraz wykładzin, w zupełności wystarczy jedno czyszczenie w przeciągu roku. Z intensywną eksploatacją spotkamy się natomiast w biurach oraz obiektach użyteczności publicznej. W takich miejscach należy czyścić materiał przynajmniej dwa razy do roku. Podczas wizyty fachowca możemy zapytać o sprawdzone sposoby samodzielnego czyszczenia tapicerki meblowej. Specjalista na pewno udzieli nam cennych wskazówek, które pozwolą samemu odświeżyć meble tapicerowane. W ten sposób można wydłużyć imponujące efekty uzyskane podczas czyszczenia wykładzin i tapicerki.