Nowy sprzęt dla czystego powietrza

0
159

W kolejnych miejskich przedszkolach pojawią się oczyszczacze powietrza. Dzięki pozyskanemu dofinansowaniu na walkę ze smogiem miasto wyposaży też Straż Miejską w dodatkowe 80 wilgotnościomierzy. Nowoczesny sprzęt pozwoli zmniejszyć ilość pyłów, które szkodzą zdrowiu.

fot. R. Motyl Dzieci w nowym przedszkolu przy ul. Przy Agorze

– Lepsza jakość powietrza to element Warszawskiego Planu dla Klimatu. Koncentrujemy się m.in. na pozyskiwaniu funduszy na walkę ze smogiem. Działamy i inwestujemy w trosce o zdrowie mieszkańców, ale również o kondycję naturalnego środowiska, którego jesteśmy również częścią – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent stolicy.

Nowe 38 oczyszczaczy powietrza pojawi się w dziewięciu publicznych przedszkolach. Staną w niedawno otwartych placówkach oraz salach, które wymagają doposażenia. Profesjonalny sprzęt z filtrem HEPA oraz filtrem węglowym usunie zanieczyszczenia, takie jak pyły PM 2,5, które są szkodliwe dla dzieci. Wcześniej, w 2017 roku wszystkie miejskie przedszkola otrzymały fundusze na zakup oczyszczaczy powietrza. Teraz stoją one w każdej sali, w której na stałe przebywają najmłodsi warszawiacy. Tego typu urządzenia pojawiły się również kilka lat temu w miejskich żłobkach.

Paleniska pod kontrolą

Dodatkowe 80 wilgotnościomierzy zostanie przekazane dla strażników miejskich, którzy sprawdzają, czym warszawiacy palą w piecach. Obecnie na Mazowszu obowiązuje m.in. zakaz stosowania paliw zawierających biomasę o wilgotności powyżej 20%. Ograniczenie spalania wilgotnego drewna wpływa na zmniejszenie emisji szkodliwych substancji i przyczyni się do ochrony zdrowia mieszkańców.

Oprócz higrometrów i mobilnych laboratoriów antysmogowych funkcjonariusze Straży Miejskiej od początku roku korzystają z nowych dronów kontrolujących skład dymu lecącego z komina. Monitorowane są domy a także zakłady usługowe i produkcyjne.

Szacunkowy koszt oczyszczaczy powietrza dla przedszkoli to 76 tys. zł, a wilgotnościomierzy 88 tys. zł. Uzyskane dofinansowanie w ramach pilotażowego programu Samorządu Województwa – Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Ochrony Powietrza MAZOWSZE 2019 pozwoli na pokrycie połowy wartości inwestycji. Sprzęt zakupiony będzie jeszcze w tym roku.