Nowy Paczkomat w Warszawie

0
197

Sieć paczkomatów InPost rozrasta się w szybkim tempie. Operator ma ich już ponad 5000, czyli więcej niż Poczta Polska własnych placówek. Rozwój paczkomatów jest nie tylko ilościowy, ale i jakościowy: odbieranie przesyłek stało się od niedawna jeszcze szybsze.

Nowy paczkomat w Warszawie

InPost intensywnie rozbudowuje sieć paczkomatów w małych miastach, by umożliwić jak największej rzeszy Polaków, zwłaszcza tych kupujących online, korzystanie z dostaw tyleż szybkich, co i niedrogich. Nie zapomina jednak również o zagęszczaniu sieci w metropoliach. Ostatnio nowy paczkomat pojawił się w Warszawie – https://inpost.pl/paczkomat-warszawa-waw38m-vogla-paczkomaty-mazowieckie.

Listę wszystkich stołecznych paczkomatów można znaleźć pod internetowym adresem https://inpost.pl/paczkomaty-warszawa.

Jak odebrać przesyłkę w paczkomacie

Odbiór przesyłek jest bardzo prosty. Wystarczy podać w panelu maszyny swój numer telefonu i sześciocyfrowy kod, a właściwa skrytka otworzy się automatycznie. Ten tradycyjny już, znany od dawna sposób ustępuje jednak miejsca nowemu. Już w 95% paczkomatów działa system szybkiego odbioru poprzez aplikację w smartfonie. Pozwala ona nie czekać w kolejce do panelu, lecz otworzyć właściwą skrytkę komendą na ekranie telefonu. InPost zapowiada, że wkrótce aplikacja umożliwiać będzie również nadawanie paczek.

Paczki można też nadawać

Obecnie nadawanie paczek możliwe jest poprzez panel w paczkomacie. Trzeba w nim podać numer telefonu nadawcy i odbiorcy, wymiary paczki oraz paczkomat docelowy, a następnie uiścić opłatę. Otworzy się wówczas skrytka na nadawaną przesyłkę.

Alternatywnym sposobem jest skorzystanie z formularza na stronie internetowej InPost. Po jego wypełnieniu należy opłacić przesyłkę, wydrukować etykietę i nakleić ją na opakowaniu. W paczkomacie trzeba potem zeskanować kod z etykiety i umieścić paczkę w przegródce – gotowe. W niedalekim czasie nadawać będzie można poprzez aplikację InPostMobile.

Popyt ułatwia rozwój

Rynek e-commerce rozwija się w Polsce bardzo dynamicznie, toteż wciąż przybywa chętnych do kupowania przez Internet. Kiedyś głównym dostawcą była poczta, potem firmy kurierskie, obecnie zaś coraz chętniej Polacy korzystają z paczkomatów, by właśnie tam odbierać zakupione produkty. Ta opcja ma swoje niezaprzeczalne zalety. Klient nie musi już czekać w domu na kuriera, z kolei kurier ma o wiele mniej pracy, dostarczając przesyłki hurtowo do paczkomatów. Pozwala to skrócić czas dostawy – większość przesyłek dociera już w dniu następującym po dacie nadania. Maszyny powodują też ograniczenie kosztów operatora, a tym samym przesyłki są tańsze. Mniej kursów samochodów dostawczych to zarazem mniej zużytego paliwa i wyemitowanych do atmosfery spalin.

Klienci cenią sobie także możliwość śledzenia przesyłek i odbierania ich w dogodnym dla nich terminie. Dla paczkomatu nie ma znaczenia, jaki jest dzień tygodnia ani która jest godzina. Ponadto odbiór przesyłki nie wymaga ani osobistego stawiennictwa „przy okienku”, ani legitymowania się dowodem tożsamości. Dzięki temu paczkę odebrać może zaufana osoba, upoważniona przez adresata.

Nic więc dziwnego, że popyt rośnie, a wraz z nim InPost stara się zwiększyć podaż usług poprzez rozbudowę sieci. Należy się też spodziewać kolejnych nowinek, zwłaszcza że zdaniem Rafała Brzoski, prezesa InPost, „to technologia jest logistyką jutra”. Na świecie testowane są już drony w roli doręczycieli – kto wie, może kiedyś paczki zaczną latać także w Polsce?