Nowoczesny sprzęt dla Przedszkola Specjalnego nr 213

0
124

Przedszkole Specjalne nr 213 to nowoczesna placówka, wspierająca dzieci, młodzież i dorosłych z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. Wczoraj (7 października br.) podopiecznym placówki przekazano jedno z najnowocześniejszych urządzeń rehabilitacyjnych „Innowalk pro” za kwotę 235 000 złotych, zakupione przez Urząd Dzielnicy Ursynów. Dla najmłodszych dostępna jest także „sala doświadczania świata”.

Na to urządzenie pracownicy przedszkola i rodzice dzieci ciekali z niecierpliwością. W uroczystości przekazania sprzętu uczestniczył Burmistrz Robert Kempa.

– Do tej pory wykonywaliśmy terapię jedynie manualnie. Urządzenie wprowadza nas na zupełnie inny poziom wykonywania czynności rehabilitacyjnych. Normalna pozycja człowieka to pozycja stojąca. Dzieci, które mają niesprawność ruchową, dzięki nowemu urządzeniu mogą trenować chód. Poprawia to także funkcjonowanie organów wewnętrznych i ukrwienie. Dziecko odtwarza wzorzec chodu, który trudno jest odtworzyć rękami rehabilitanta – mówi Michał Kopiczyński, Dyrektor Przedszkola Specjalnego nr 213.      

– Pierwszy raz możemy tak zaawansowaną rehabilitację wprowadzić do państwowego przedszkola. Nawet w krajach Europy Zachodniej urządzenia zrobotyzowane w państwowych placówkach nie są normą. W Polsce spotyka się takie urządzenia w prywatnych centrach rehabilitacji. Aktywna pionizacja jest bardzo potrzebna w procesie rehabilitacji dziecka i planowania terapii. Taka aktywna pionizacja jest bardziej skuteczna, ponieważ możemy uzyskać lepsze efekty terapeutyczne – tłumaczy Adam Kołakowski, rehabilitant z firmy, która dostarczyła urządzenie do placówki.

Innowalk pro

Innowalk jest wyjątkowym zmechanizowanym urządzeniem medycznym do edukacji i reedukacji chodu. Nie wymaga umiejętności samodzielnego stania oraz chodzenia. To specjalistyczne urządzenie medyczne, które może wykonać równocześnie takie czynności rehabilitacyjne, których nie jest w stanie wykonać jeden fizjoterapeuta. Sprzęt ten pozwala dziecku utrzymać pozycję pionową, daje możliwość powtarzającego się prawidłowego ruchu kroczenia, właściwe ustawienie i pełne obciążenie nóg, utrzymuje ruchomość stawów, stymuluje naprzemienność i uaktywnia wszystkie mięśnie niezbędne do chodzenia.

Sala doświadczania świata

To także nowe miejsce w przedszkolu nr 213. Pozwala na kreatywne poznawanie świata i zabawę w interakcji ze światem. Wypełniona kolorami i nowoczesnymi urządzeniami sala jest dla dzieci źródłem wiedzy, zabawy i radości. Wyposażenie „Sali doświadczania świata” kosztowało około 40 tysięcy złotych, z czego 20 tysięcy przekazał Urząd Dzielnicy Ursynów.

O Przedszkolu Specjalnym nr 213

Jako pierwsza placówka oświatowa w Warszawie utworzyła nowoczesny plac zabaw, w pełni dostosowany do osób z niepełnosprawnością, z którego dodatkowo korzystają rodziny po godzinach pracy przedszkola. To w Przedszkolu Specjalnym nr 213, jako w jednym z pierwszych, zamontowano oczyszczacze powietrza, które znacząco poprawiły komfort uczestnictwa w zajęciach. Dzięki dofinansowaniu ze środków Urzędu Dzielnicy na potrzeby placówki zakupiono również kilkanaście specjalistycznych fotelików, w pełni dostosowanych do potrzeb dzieci z ruchową niepełnosprawnością. Ponadto w łazienkach przedszkolnych zamontowano nowoczesne, elektrycznie sterowane przewijaki, znacząco poprawiające komfort pracy personelu i obsługi dzieci z niepełnosprawnością ruchową.