Malowanie mieszkania krok po kroku

0
98

Malowanie to jedna z prostszych prac remontowych, którą można z powodzeniem wykonać samodzielnie, jeśli tylko mamy wystarczająco dużo czasu. Trzeba jednak pamiętać o starannym przygotowaniu się i wykonaniu wszystkich niezbędnych czynności. W niniejszym tekście przedstawimy, jak powinno wyglądać malowanie wnętrz.

1. Przygotowanie pomieszczenia

Zanim zabierzemy się za ściany i sufity, musimy w pierwszej kolejności przygotować dany pokój. Przede wszystkim musimy wynieść wszystkie meble lub przestawić je w taki sposób, żeby mieć swobodny dostęp do każdej malowanej płaszczyzny i zapewnić im wszystkim odpowiednie oświetlenie. Jeśli w pokoju zostają jakieś meble, koniecznie trzeba  je zabezpieczyć, starannie nakrywając folią malarską i przyklejając jej końce taśmą. Jest to szczególnie ważne, gdy będzie konieczne szlifowanie zaprawki gipsowej na ścianach. Wspomniana folia przyda nam się także do zabezpieczenia nieruchomych elementów wnętrza jak grzejniki, parapety, okna i drzwi. Gdy ściany wymagają szpachlowania (ogólnego lub miejscowego), musimy wyposażyć się w szpachelki o odpowiednich wymiarach, jakieś naczynie do rozrabiania gipsu i papier ścierny do szlifowania zagipsowanych powierzchni.

przygotowanie mieszkania do malowania

Jeśli w danym wnętrzu mamy listwy podłogowe, najlepiej będzie je zdemontować (co pozwoli także wymienić je na bardziej pasujące do nowego koloru). Alternatywą jest obklejenie ich szeroką taśmą malarską.

Ostatnim etapem przygotowania będzie demontaż kontaktów, gniazdek telefonicznych i elektrycznych oraz kinkietów. Dobrze jest też zdjąć żyrandol i zastąpić go na czas malowania oprawką z mocną żarówką.

2. Przygotowanie sufitów i ścian

W pierwszej kolejności należy usunąć z nich wszelkie zabrudzenia (w miarę możliwości, oczywiście — nie trzeba szorować ich do gołego muru). Najlepiej zacząć od ich odkurzenia, a następnie przemyć je wilgotną gąbką. Warto pamiętać o jej częstym płukaniu, które zapobiegnie rozmazywaniu się brudu.

Kolejnym etapem będzie zbadanie przyczepności starej farby. Robi się to bardzo prosto — wystarczy w kilku miejscach przykleić kawałki taśmy malarskiej, a następnie oderwać je energicznymi ruchami. Gdy farba zostaje na taśmie, znaczy to, że przed wcześniejszym malowaniem podłoże nie było odpowiednio przygotowane. Oznacza to też konieczność jej zagruntowania. Zanim weźmiemy się za właściwe gruntowanie, należy przeprowadzić próbę na powierzchni około metra kwadratowego. Gdy grunt wyschnie, wykonujemy kolejny test taśmą. Jeśli farba nadal się odrywa, konieczne będzie usunięcie całej starej warstwy. Jeśli zaś zagruntowany kawałek nie odchodzi, gruntowanie należy przeprowadzić na całej płaszczyźnie.

Wszelkie odpryski, pęknięcia i obtłuczenia należy wypełnić możliwie takim samym materiałem, który już znajduje się na ścianie (np. gipsem lub cementem zmieszanym z piaskiem).

Jeżeli jakieś zabrudzenia nie dały się usunąć, warto je zamalować specjalną farbą izolującą plamy. Dzięki temu nie będziemy się musieli obawiać o wykwitające na świeżo nałożonej farbie plamy.

3. Gruntowanie

Zabieg ten jest konieczny, jeśli naprawialiśmy jakieś ubytki lub gdy stara warstwa odchodzi. Gruntowanie przeprowadza się też, gdy powierzchnia jest zbyt chłonna. Dzięki temu ograniczymy zużycie farby. Chłonność ściany lub sufitu możemy łatwo sprawdzić, przecierając je wilgotną gąbką. Jeśli woda wysycha wolno, gruntowanie nie będzie konieczne.

Do gruntowania używa się tych samych narzędzi, co do nakładania farby — wałka lub pędzla (tego drugiego używa się raczej do małych areałów i trudno dostępnych zakamarków). Do gruntowania wykorzystuje się specjalne preparaty, w większości dostępne w formie koncentratu. Przed ich nakładaniem koniecznie trzeba je rozcieńczyć wodą. Bez tego  grunt nie wnika dobrze w podłoże i tworzy warstwę utrudniającą nanoszenie farby. Warto wybierać grunt tej samej marki, co farba, którą będziemy malować. Da nam to pewność, że są ze sobą kompatybilne. Niektórzy gruntują przy użyciu rozcieńczonej farby. Jest to jednak mało opłacalne rozwiązanie — właściwe grunty są wyraźnie tańsze i o wiele lepiej się wchłaniają. Jeśli powierzchnia jest bardzo chłonna, gruntowanie trzeba będzie przeprowadzić drugi raz.

4. Malowanie

Gdy grunt już wyschnie, możemy przejść do nakładania farby. Robimy to zawsze od góry do dołu — zaczniemy więc od sufitu. Nie należy przy tym zbyt mocno dociskać wałka. Na wstępie należy nałożyć farbę na kąty i miejsca łączenia ze ścianami (najlepiej małym wałkiem lub pędzlem), a dopiero później na resztę płaszczyzny. Ważne jest też zachowanie właściwego kierunku — zaczynamy od okna, przesuwając się w stronę przeciwległej ściany. Trzeba też pamiętać o zachowaniu zasady „mokre na mokre”. Sprawi to, że zminimalizujemy ryzyko powstawania smug widocznych pod światło. Warto pamiętać, że farbę nakładamy przynajmniej w dwóch warstwach (w większości wypadków kolejna warstwa nie będzie już konieczna). Trzeba też pamiętać, aby nie przerywać malowania w trakcie — farbę nakładamy od razu na całą powierzchnię. W przeciwnym wypadku ryzykujemy różnice w odcieniach poszczególnych fragmentów.

malowanie ścian

Gdy sufit jest już gotowy i suchy, należy zabezpieczyć jego połączenia ze ścianami taśmą. Alternatywnym rozwiązaniem jest wykorzystanie specjalnego wałka odcinającego, ale jego zastosowanie wymaga wprawy i idealnie równej krawędzi zamalowanego połączenia.

Farbę na ściany można nakładać w dowolnej kolejności. Ważne jest tylko zachowanie kierunku przy malowaniu ścian prostopadłych do tej z oknem. Zawsze należy iść od otworu okiennego w głąb wnętrza. Umożliwia to kontrolowanie na bieżąco równomierności rozłożenia farby i dokonywanie szybkich korekt, nim farba zacznie wysychać. Kontrola ta jest ważna podczas całego procesu.

Dokładnie tak jak przy suficie, następną warstwę farby nakładamy na powierzchnię ściany, dopiero gdy wcześniejsza zdążyła wyschnąć. Jeśli zrobimy to za szybko, rozmiękczymy i rozmażemy ją, co znacznie osłabi krycie. Między kolejnymi warstwami trzeba najczęściej odczekać około dwóch godzin, mimo że farba może się wydawać sucha w dotyku już 20 minut od nałożenia.

O czym pamiętać podczas malowania?

Jak już wspominaliśmy, bardzo istotne jest zachowanie jednego kierunku, zwłaszcza przy malowaniu pędzlem. Ograniczy to tworzenie się smug i nierówności warstw farby.

Oprócz tego należy zadbać też o odpowiednią temperaturę i wilgotność powietrza. Temperatura podczas nakładania i schnięcia farby nie może spadać poniżej 5 ani przekraczać 30 °C. Trzeba także zapewnić wilgotność względną powietrza o wartości 40-50%. Niewskazane jest także tworzenie przeciągów, gdyż przyspiesza to proces schnięcia, co uniemożliwi równomierne nałożenie farby. Wietrzenie jest jednak niezbędne do zapewnienia odpowiedniej wilgotności.

Jeśli przerywamy pracę, musimy pamiętać o zabezpieczeniu narzędzi. Gdy przestój jest krótszy niż 2 godziny, wałki i pędzle wystarczy owinąć folią, przy dłuższych trzeba je będzie starannie umyć. Koniecznie trzeba też szczelnie pozamykać wiadra z farbą.

Taśmę należy zdejmować, gdy farba jest jeszcze mokra. W przeciwnym razie możemy ją zerwać ją razem z farbą. Optymalnym rozwiązaniem byłoby odklejanie jej i przyklejanie na nowo przy każdej kolejnej warstwie.

Couple painting house wall

Choć jak wspomnieliśmy na wstępie, nie jest to przesadnie trudna praca, uzyskanie zadowalających efektów przy pierwszej próbie może przysporzyć pewnych trudności. Dlatego też, jeśli nie czujesz się na siłach lub zwyczajnie nie masz wystarczająco dużo czasu, wartym rozważenia rozwiązaniem jest wynajęcie profesjonalnej ekipy, np. WawerBud. Nie tylko umożliwi to zaoszczędzenie sobie stresu, ale także da pewność fachowego wykonania.