Łączymy przestrzeń, czyli łazienka w sypialni

0
222

W Polsce łączenie sypialni z łazienką w ramach otwartej przestrzeni nie jest zbyt popularnym rozwiązaniem, jednak inwestorzy coraz chętniej biorą pod uwagę taką możliwość. W przypadku tego typu aranżacji warto skorzystać z pomocy architekta wnętrz, który pokaże nam szerszy kontekst i omówi z nami wszelkie wątpliwości.

Dlaczego Polacy rzadziej decydują się na tego rodzaju projekt? Z jednej strony wynika to z tego, że nasze mieszkania i domy nie są na tyle duże, żebyśmy mogli pozwolić sobie na stworzenie takiej aranżacji. Dlatego jest to koncepcja dostępna dla niewielu z nas. Trudno sobie wyobrazić, że korzystanie z nieosłoniętej łazienki w sypialni z całą rodziną i ciągłymi wędrówkami przez sypialnię. Łatwiej rozważa się taki pomysł, gdy mamy w domu co najmniej dwie łazienki lub gdy jest to przestrzeń dla jednej osoby bądź bezdzietnej pary. Oprócz tego pozostaje też kwestia intymności, jesteśmy narodem raczej wstydliwym i często po prostu nie wyobrażamy sobie sytuacji, w której można wykonywać codzienne zabiegi higieniczne przy pozostałych domownikach. Jeśli marzy nam się taka luksusowa przestrzeń, a jednak mamy pewne wątpliwości to naprawdę warto skorzystać z porady architekta wnętrz, który ma doświadczenie w tego typu projektach.

Architekt wnętrz przybywa na ratunek

Po pierwsze zatrudniamy architekta wnętrz. Dzięki temu możemy liczyć na profesjonalne podejście do przestrzeni, jaką dysponujemy. Architekt wnętrz uwzględni również nasze upodobania i możliwości naszego domu. Łazienka w sypialni może zaistnieć jako jej integralna część – po prostu w tym samym pomieszczeniu pojawi się wanna, obowiązkowo wolnostojąca. Ale niekoniecznie musi tak być, jest jeszcze jedna możliwość. W sypialni o większym metrażu bez problemu można postawić niewielką ściankę działową, która wizualnie odgrodzi łazienkę, zapewniając intymność przynajmniej w niewielkim stopniu. Niezależnie od tego, na jakie rozwiązanie się zdecydujemy warto korzystać z pomocy architekta wnętrz, który tworzył już tego typu projekty – tego rodzaju wnętrza proponuje swoim klientom np. warszawska pracownia architektoniczna Wyrzykowski Studio.

Spójność stylistyczna i kolorystyczna

Ważną sprawą, o której trzeba pamiętać w czasie aranżacji otwartej przestrzeni jest zachowanie spójności stylistycznej i kolorystycznej. Jednak nie muszą to być pomysły powielone w 100%. Architekt wnętrz zaproponuje, jak wykorzystać poszczególne elementy z danego stylu, a także jak bawić się różnymi odcieniami tego samego koloru.