Kalejdoskop – na początek szkolnego roku

0
154

Eksperymenty chemiczne i fizyczne, łamigłówki historyczne, warsztaty zoologiczne i happening z kopią obrazu Jana Matejki to tylko część atrakcji VII Warszawskiego Kalejdoskopu Edukacyjnego, który odbędzie się w niedzielę, 8 września w godz. 11.00-17.00 przy Multimedialnym Parku Fontann.

Warszawski Kalejdoskop Edukacyjny to nasze wspólne przedsięwzięcie z Branżową Komisją Dialogu Społecznego ds. Edukacji. Mieszkańcy mogą wziąć udział w ciekawych warsztatach, animacjach i pokazach naukowych, przekonać się, że  nauka nie musi być nudna i poznać potencjał edukacyjny III sektora – mówi Joanna Gospodarczyk, dyrektor stołecznego Biura Edukacji.

Tegoroczną, już siódmą edycję kalejdoskopu przygotowało blisko 30 organizacji pozarządowych oraz placówki wychowania pozaszkolnego – Pałac Młodzieży, Państwowe Ognisko Artystyczne oraz Stołeczne Centrum Edukacji Kulturalnej.

– Zapraszamy. Wizyta na pewno pomoże rodzicom w znalezieniu ciekawych zajęć pozalekcyjnych dla dziecka na cały rok szkolny. Oferta organizacji pozarządowych, wspierana i dofinansowana przez miasto jest bowiem bardzo różnorodna i bogata – dodaje Barbara Kapturkiewicz, przewodnicząca BKDS ds. Edukacji.

Wszystkie atrakcje i warsztaty są bezpłatne. Organizatorzy przygotowali wiele atrakcyjnych nagród, upominków i niespodzianek. Na wszystkich będą czekały smaczne jabłka, które nawiązują do słynnego Jabłka Newtona. Nowością jest „Strefa Rodziców”, w której zaplanowano rozmaite warsztaty i animacje dotyczące efektywnego wychowania dzieci. 

Patronat nad imprezą objęło „Radio dla Ciebie”, przez całą niedzielę na antenie rozgłośni emitowane będą relacje z pikniku. A na miejscu, od godz. 13.30 będzie Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy.

Co roku organizacje pozarządowe we współpracy z Biurem Edukacji prowadzą kilkaset programów edukacyjnych z różnych dziedzin, które wspierają nauczycieli w realizacji podstawy programowej, uatrakcyjniają szkolne lekcje i animują czas wolny uczniom. Korzysta z nich kilkanaście tysięcy dzieci i młodzież, która nabywa bardzo ważne umiejętności, m.in. pracy w grupie metodą projektową czy współpracy z osobami niepełnosprawnymi.

W tym roku łączne dofinansowanie z Biura Edukacji dla organizacji pozarządowych wyniesie 8,5 mln zł.