Jak wybrać odpowiednie łóżeczko dla niemowlaka czy łóżeczko dziecięce i niemowlęce 2w1?

0
600

Oczekiwanie na przyjście Maluszka na świat to jeden z najpiękniejszych okresów w życiu każdego człowieka. Jednocześnie, przed młodymi rodzicami stoi duże wyzwanie – skompletowanie idealnej wyprawki dla noworodka. Wybór łóżeczka dla niemowlaka to nie takie proste zadanie! Ważne, aby było ono nie tylko ładne i funkcjonalne, ale także bezpieczne oraz zapewniało dziecku komfort. Dobrze dobrane łóżeczko dziecięce i niemowlęce, materacyk do łóżeczka oraz kącik, w którym ustawimy meble dla dzieci, są podstawą dobrego snu zarówno maluszka, jak i jego rodziców.

Na co zwrócić uwagę wybierając łóżeczko dla niemowlaka?

Na rynku jest wiele modeli łóżeczek dziecięcych i niemowlęcych. Na co więc zwrócić uwagę podczas wybierania łóżeczka dla niemowlaka?

Najważniejsze jest bezpieczeństwo – przede wszystkim należy sprawdzić, czy firma posiada atesty. Wybierajmy modele tylko wśród takich, które spełniają normy bezpieczeństwa, takie jak norma PN EN 716. Dzięki temu będziemy mieć gwarancję, że nasze łóżeczko dla dziecka jest nie tylko piękne, ale i w pełni bezpieczne dla małego użytkownika.

Bezpieczeństwo w łóżeczku dziecięcym – jakie wymogi powinny zostać spełnione?

Oprócz podstawowych funkcji oraz wymogów narzuconych przez m.in. UOKiK, Instytut Matki i Dziecka, ważne jest, by zwrócić uwagę na dodatkowe zabezpieczenia konstrukcji, która posłużyć ma nam przez lata i na różnych etapach rozwoju dziecka.

W dzisiejszych czasach meble dobieramy głównie pod względem designu, zapominając o podstawowej funkcji łóżeczka, jaką jest bezpieczeństwo i wsparcie rozwoju dziecka. Szerokie szczebelki, tak ostatnio modne nie spełniają wielu wymogów. Każdy model drewnianego łóżeczka dla dzieci ze względu na zwiększenie stabilności konstrukcji powinien wyposażony być w płaskie, wąskie szczebelki. Taka ich budowa zapobiega również ich pęknięciu przy zwiększonej sile nacisku lub szarpnięciu. Kolejną ich zaletą jest fakt, iż są one pomocne w trakcie nauki wstawania – dziecko może bez problemu chwycić szczebelki i podeprzeć się na nich, co pozwala łatwiej podejmować pierwsze próby wstawania. Warto zwrócić również uwagę na rozstaw szczebelków w łóżeczku dziecięcym – nie powinien on wynosić więcej niż 56 mm.

Rozstaw szczebelków na dnie łóżeczka dziecięcego, czyli wkładu pod materac również nie powinien być przypadkowy – prawidłowy rozstaw wpływa znacząco na żywotność materaca, gwarantuje jego doskonałą wentylację, cyrkulację powietrza. Gwarantuje również prawidłowe ułożenie kręgosłupa dziecka na materacu oraz zwiększa komfort snu maluszka.

Ponadto, decydując się na zakup łóżeczka dla noworodka, powinniśmy zwrócić uwagę na materiały, z jakich zostało wykonane. Jest to kluczowe ze względu na kilka czynników.

Z jakich materiałów powinno zostać wykonane łóżeczko niemowlęce?

Tworzywo, z jakiego jest wyprodukowany mebel, powinno być wytrzymałe i trwałe. Na rynku dostępne są łóżeczka z różnych rodzajów drewna, również tych egzotycznych najwyższej klasy. Jednakże zalecane są meble bukowe lub sosnowe, pierwszej klasy, bezsęczne. Polska sosna, ze względu na warunki klimatyczne, w tym poziom wilgotności powietrza zapewnia najlepszą jakość, trwałość i wytrzymałość za rozsądną cenę w porównaniu do np. Sosny Brazylijskiej.

Farba wykorzystywana do pomalowania łóżeczka niemowlęcego powinna być atestowana i bezpieczna dla maluchów, dzięki czemu możemy być spokojni o ich bezpieczeństwo nawet w wypadku jej połknięcia. Bardzo często firmy komunikują wykorzystywanie ekologicznych farb bezpiecznych dla środowiska. Niestety, niejednokrotnie, nie posiadają one odpowiednich atestów zapewniających bezpieczeństwo naszych dzieci. Upewnijmy się więc, czy dany producent posiada wszystkie niezbędne certyfikaty.

Na jakie dodatkowe aspekty warto zwrócić uwagę, wybierając łóżeczko dla niemowlaka czy łóżko dla dziecka 2w1?

Wybierając łóżeczko dla dziecka, warto mieć na uwadze, aby model wyposażony był w 3 wyjmowane szczebelki – dzięki nim dziecko, gdy tylko do tego dojrzeje, będzie mogło swobodnie wchodzić do łóżeczka, jak i z niego wychodzić.

Obowiązkowo łóżeczko dla niemowlaka powinno posiadać minimum trzy poziomy ustawienia materaca. Najwyższy poziom w pierwszych miesiącach życia dziecka ułatwia rodzicom schylanie się nad noworodkiem, dbając jednocześnie o ich kręgosłup i komfort.

Warto również zwrócić uwagę, czy interesujący nas model wyposażony jest w standardzie w dodatkowe, silikonowe nakładki, które umieszczane są przez nielicznych producentów na dłuższych bokach. Zwane są one potocznie „gryzakami”. Przynoszą one ulgę dziecku w okresie ząbkowania, jak również chronią boki przed uszkodzeniami, a tym samym zapobiegają spożyciu farby przez malucha.

Dodatkowym atutem łóżeczka dla dziecka będzie także opcja 2w1, czyli przekształcenia go w łóżko dla starszego dziecka. Dobrze jest zdecydować się na model, który posiada taką funkcję, aby mebel posłużył dziecku na dłużej.

Wybierajmy także takie łóżeczka, do których bez problemu będziemy mogli dopasować szufladę, czy nakładany przewijak. Stworzymy dzięki temu idealną i bezpieczną wyprawkę dla noworodka.

Bezpieczne łóżeczka niemowlęce – na jaką markę wyprawki dla noworodka się zdecydować?

Wybierając łóżeczko niemowlęce, wybierajmy tylko te marki, których produkty spełniają normy bezpieczeństwa oraz wszelkie wymogi, które opisane zostały powyżej. Polska słynie z eksportu mebli i na rynku jest wiele marek, które oferują łóżeczka niemowlęce, posiadające atesty. Jedną z takich firm jest na przykład marka Klupś, która jest rodzinną firmą i istnieje już ponad 40 lat, czy marka Pinio, w ofercie której znajdziecie nie tylko łóżeczka niemowlęce, ale i całe pokoje dla dzieci.

Według raportu UOKIK w Polsce co trzecie łóżeczko, kołyska i nosidełko jest niebezpieczne dla dzieci. Obejrzyjcie fragment programu Pytanie na Śniadanie, w którym przedstawione zostały niepokojące wyniki raportu 

Atestowane łóżeczka dziecięce nie są w Polsce standardem.

Producent mebli niemowlęcych powinien, ale nie musi produkować ich zgodnie z normami bezpieczeństwa więc gdy planujesz zakup łóżeczka, sprawdź je z poniższą listą:

  • łóżeczko nie ma wystających ostrych krawędzi

  • łóżeczko ma zaokrąglone narożniki

  • łóżeczko nie posiada małych elementów, które dziecko mogłaby odczepić i połknąć np. nakładane zaślepki na śruby

  • przestawienie dna łóżeczka z położenia wyższego na niższe jest możliwe tylko przy użyciu narzędzi

  • odległości pomiędzy szczebelkami nie są szersze niż 55 mm

Dokument na temat zalecanych norm dla łóżeczek niemowlęcych i dziecięcych tworzy Polski Komitet Norm. Producent lub sklep może podawać, iż produkty są zgodne z zalecanymi normami, lecz nie musi być to zgodne z prawdą. Producent potwierdza zastosowanie się do norm poprzez uzyskanie specjalnego atestu od firm zewnętrznych, prywatnych lub państwowych.

Aby mieć więc pewność, że łóżeczko, które planujecie zakupić dla swojego dziecka, jest bezpieczne, możecie poprosić producenta o przedstawienie odpowiedniego atestu.

Jedną z firm, oferujących bezpieczne meble dla dzieci jest także Woodies® Safe Dreams, producent łóżeczek dziecięcych i niemowlęcych, które są w 100% wytwarzane w Polsce pod ścisłym nadzorem i są certyfikowane pod względem bezpieczeństwa i jakości.

W ofercie marki znajdziecie kilka wyjątkowych kolekcji, dzięki którym możecie skompletować pokoik dziecięcy w spójnym stylu.