Budżet Schroniska Na Paluchu na 2020 r.

0
64

Schronisko Na Paluchu w ramach przyszłorocznego budżetu otrzyma co najmniej tyle samo pieniędzy, ile Warszawa przekazała na rok 2019. Błędne doniesienia medialne wynikają ze złej interpretacji danych. Blisko 1 mln zł placówka otrzymuje od ościennych gmin.

Justyna Glusman i Henryk Strzelczyk o budżecie dla Schroniska Na Paluchu.

–  Budżet na rok 2019 podany na wczorajszym posiedzeniu Komisji Ochrony Środowiska to kwota, na którą składają się środki z budżetu miasta oraz przychody z umów z gminą Raszyn, Góra Kalwaria i Piaseczno. Na Paluchu opiekujemy się też bezdomnymi psami i kotami znalezionymi na ich terenie – wytłumaczyła Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni m.st. Warszawy – Tegorocznych środków nie można porównywać z planem wydatków na rok 2020, który nie uwzględnia pieniędzy płynących od gmin ościennych – dodała.

 

Wstępny plan wydatków na działalność Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt otrzymali stołeczni radni. Propozycja budżetu na rok 2020 nie zawierała dochodów z umów Palucha z gminami. W związku z obniżeniem dochodów miasta z PIT w tym roku, na rok 2020 wszystkie miejskie biura i jednostki otrzymały propozycję obniżonego budżetu. Decyzją Rafała Trzaskowskiego, prezydenta stolicy, schronisku zostanie przekazane co najmniej tyle środków, ile w bieżącym roku.

 

– Nikt nie obciął budżetu dla Palucha. Póki nie został on uchwalony, to trwają nad nim prace. Wczoraj dokładnie tłumaczyłem na Komisji Ochrony Środowiska, że na sumę 9 876 000 zł w 2019 r. złożyły się wpływy od miasta i te, które przekazały nam gminy. Ostateczną kwotę na przyszły rok poznamy, gdy podpiszemy porozumienie międzygminne o sumie dotacji – powiedział Henryk Strzelczyk, dyrektor Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Warszawie.

 

Schronisko pracuje pełną mocą. Koszty, jakie ponosi placówka zależą od liczby zwierząt, które trafiają do Palucha – od dwóch lat jest to coroczne ok. 2600 psów i ok. 1400 kotów. Dzięki temu można dobrze oszacować wydatki na opiekę czworonogów w kolejnych latach.

 

– Dziękuję Panu Premierowi Morawieckiemu za zaangażowanie, ale jeśli zależy mu na losie schroniska i naszych zwierząt, zachęcam do zmobilizowania Polskich Portów Lotniczych do wydania oświadczenia, że nie widzi przeszkód w dysponowaniu terenem Palucha w celu remontu schroniska przez Prezydenta m.st. Warszawy – powiedziała Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni m.st. Warszawy.

 

Schronisko sprawuje teraz opiekę nad zwierzętami, które trafiają z Warszawy, gminy Piaseczno i gminy Góra Kalwaria. Od 1 maja tego roku placówka współpracuje także z gminą Raszyn.

 

Na realizację tegorocznego Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt m. st. Warszawa przeznaczyła 14,9 mln zł.