Zgłoś czy w Twoim domu jest azbest

0
63

Azbest może znajdować się w elewacjach, pokryciach dachowych, przewodach kanalizacyjnych a także w podłogach z PCV. Mieszkańcy muszą zgłosić miastu, czy znajdujące się w ich domach wyroby azbestowe nie uległy uszkodzeniu.Warszawiacy muszą sprawdzić stopień zużycia materiałów zawierających azbest i określają, jak szybko należy je wymienić bądź usunąć. Mocno uszkodzone płyty czy rury mogą negatywnie wpłynąć na zdrowie domowników oraz środowisko. Obowiązkowe zgłoszenia przyjmowane są w stołecznym Biurze Ochrony Środowiska i dzielnicowym Wydziale Obsługi Mieszkańców. Wskazówki dla mieszkańców wraz z potrzebnymi formularzami dostępne są tutaj. W przypadku wątpliwości, warszawiacy mogą skorzystać z pomocy pracowników urzędu, bądź kierować zapytania do Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115.

Usuwanie azbestu
Firmy zajmujące się usuwaniem wyrobów azbestowych odpowiedzialne są zarówno za likwidację materiałów, transport odpadów, jaki i dokonanie wszelkich formalności związanych z pracami budowlanymi. Samodzielne usuwanie azbestu jest niebezpieczne, a za magazynowanie odpadów w nieodpowiednich miejscach bądź wywożenie ich do lasu, można otrzymać karę grzywny. Wykaz firm usuwających azbest znajduje się tutaj.  

Dofinansowanie inwestycji
Warszawiacy mogą skorzystać z dofinansowania na likwidację wyrobów zawierających azbest. Miasto pokrywa do 100 proc. kosztów demontażu, pakowania, wywozu oraz przekazania ich na składowisko odpadów niebezpiecznych. Wnioski o dotację do inwestycji realizowanej w tym roku można składać do 31 marca. Więcej informacji tutaj.

Pliki do ściągnięcia

  1. Ulotka informacyjna – azbest (plik: ulotka_informacyjna_azbest.pdf, rozmiar pliku: 2445.27 KB)