Zespół Doradców do spraw Rozwoju Kultury przy Burmistrzu Dzielnicy Żoliborz

0
35

Na Żoliborzu z sukcesem działa Teatr Komedia, Warszawska Szkoła Filmowa, znajdują się tutaj piękne plenery i budynki, wśród których realizowanych jest najwięcej w Warszawie zdjęć filmowych. Dzielnica słynie też ze znamienitych mieszkańców, artystów mocno zaangażowanych w rozwój kultury miejskiej, ogólnokrajowej oraz światowej. Potencjał ten dostrzegł Burmistrz Dzielnicy Żoliborz, który zainicjował powołanie Zespołu Doradców ds. Rozwoju Kultury w Dzielnicy Żoliborz.Spotkanie założycielskie odbyło się w poniedziałek, 3 lutego w Urzędzie Dzielnicy Żoliborz. Działający przy Burmistrzu Dzielnicy Zespół tworzyć będą osoby związane z Żoliborzem prywatnie lub zawodowo, z szeroko pojętego świata kultury, środowiska artystów, historyków sztuki i działaczy miejskich. W spotkaniu inaugurującym prace zespołu udział wzięli: artysta, scenarzysta i reżyser Krzysztof Jaroszyński, reżyser, współzałożyciel i wykładowca Warszawskiej Szkoły Filmowej Maciej Ślesicki, dyrektor Teatru Komedia Tomasz Dutkiewicz oraz Tomasz Taraszkiewicz, były radny, obecnie kustosz w Zamku Królewskim w Warszawie.

Zarząd dzielnicy, powołując zespół doradców składający się z ekspertów i praktyków z obszaru szeroko pojętej działalności artystycznej, zamierza czerpać z ich wiedzy i doświadczenia w tworzeniu rozmaitego programu oraz oferty kulturalnej dla mieszkańców Żoliborza. Chce przy tym realizować projekty z zakresu edukacji i rozrywki, promować wśród społeczności lokalnej różnorodne formy kultury oraz popularyzować ją w wieloaspektowym zakresie na terenie dzielnicy.

Już podczas pierwszego spotkania zespół przedyskutował kierunki i możliwości rozwoju kultury na Żoliborzu. Jednym z jego działań będzie doradztwo w zakresie utworzenia prężnie działającej instytucji kultury, dostosowanej do potrzeb i oczekiwań mieszkańców dzielnicy. Omówiono także funkcje jakie powinien spełniać dzielnicowy Dom Kultury, nad utworzeniem którego trwają obecnie prace w dzielnicy.

Formuła pierwszego w dzielnicy Zespołu Doradców ds. Rozwoju Kultury przy Burmistrzu Dzielnicy Żoliborz ma mieć charakter otwarty, do prac którego może się włączyć każda osoba, która będzie chciała podzielić się swoim doświadczeniem i zaangażować w prace nad rozwojem potencjału dzielnicy w obszarze szeroko pojętej działalności artystycznej.