Tapetowanie mieszkania krok po kroku

0
177

Od czasu do czasu chcemy odświeżyć całe mieszkanie, albo tylko niektóre jego pomieszczenia. Doskonale nadają się do tego tapety, które znowu stały się bardzo modne. Bogate wzornictwo pozwala dopasować tapetę do każdej aranżacji wnętrza. Tapetowanie pomieszczeń wymaga znacznie mniejszych nakładów pracy niż tradycyjne malowanie farbami. Jednak najważniejszą zaletą tapetowania jest fakt, że nie trzeba wynosić mebli lub ich specjalnie zabezpieczać. Wystarczy odsunąć je od ściany. Obecnie produkowane tapety umożliwiają samodzielne ich naklejanie, nawet na bardzo nierównych ścianach, co znacznie wpływa na obniżenie kosztów. W naszym poradniku powiemy jak to zrobić krok po kroku.Rodzaje tapet – zalety i wady

Wybierając tapetę najczęściej kierujemy się jej kolorystyką, wzorem i ceną. Oczywiście to dobre kryteria, ale pod uwagę warto wziąć także walory użytkowe tapet i ich właściwości. Nie wszystkie rodzaje tapet nadają się do wszystkich pomieszczeń. Źle wybrane trzeba będzie szybciej wymienić, bo np. nie są odporne na wilgoć, nie da się ich zmywać. Niektóre rodzaje tapet potrafią doskonale ukryć nierówności ścian lub je wyciszyć i ocieplić.

Tapety papierowe

Należą do najbardziej popularnych i najtańszych. Dostępne są w bardzo bogatej gamie wzorów. Nie są odporne na działanie wilgoci, dlatego nadają się do pomieszczeń suchych. Niestety tapety papierowe nie są odporne także na uszkodzenia mechaniczne, kurz i zabrudzenia.

Ten rodzaj tapet doskonale nadaje się do pokojów dziecięcych, gdy dziecko ubrudzi tapetę lub znudzi się mu bohater bajki, można łatwo ją zmienić, bo tapeta papierowa jest najtańsza i odchodzi od ściany bez problemu.

Tapety winylowe

Odznaczają się większą trwałością niż papierowe. Ich wierzchnia warstwa pokryta jest cienką powłoką winylową, dzięki temu są też odporne na wilgoć, a zabrudzenia można usunąć za pomocą wody z dodatkiem detergentów. Bardzo dobrze sprawdzają się w łazienkach i kuchniach. Tapeta winylowe jest ognioodporna i z tego względu może być montowane nawet w pobliżu kuchenki gazowej lub kominka.

Specjalnym rodzajem tapet winylowych są tapety spienione, które dzięki wypukłej fakturze bardzo dobrze kryją pęknięcia i nierówności ścian.

Tapety flizelinowe

Należą do tapet nowej generacji. Ich podłożem jest bardzo elastyczna flizelina, która jest bardzo łatwa do układania i późniejszego zdzierania. Bez problemu odchodzą od ściany na sucho, bez konieczności jej namaczania. Na tapetę flizelinową można nakładać inne rodzaje tapet. Ten rodzaj tapet nakłada się bezpośrednio na ścianę posmarowaną klejem.

Tapety tekstylne

To bardzo eleganckie wykładziny ścienne, które szczególnie pasują do wnętrz klasycznych. Warstwę spodnią stanowi papier lub flizelina, warstwą wierzchnią jest tkanina naturalna lub syntetyczna. Zaletą tapet tekstylnych jest bardzo łatwy sposób nakładania i zdzierania, natomiast wadą wysoka cena.

Tapety z włókna szklanego

To rodzaj tapet strukturalnych, doskonałe do maskowania wszelkich niedoskonałości ścian. Nadają się do wszystkich pomieszczeń, ponieważ odporne są na uszkodzenia mechaniczne i działanie wilgoci. Tapety te można wielokrotnie malować i zachowają swoją strukturę. Ich wadą jest trudność w ściągnięciu, najczęściej odchodzą z tynkiem. Ich wytrzymałość może jednak wynosić nawet 30 lat, więc wystarczy tylko zmieniać kolory. Również nakłada się ją bezpośrednio na ścianę.

Tapety ekologiczne

To tapety chroniące środowisko wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu i ponownie można poddać je recyklingowi. Najważniejszą jednak zaletą tego typu tapet są ich właściwości zdrowotne. Pozwalają ścianom oddychać, regulują poziom wilgoci, nie przyciągają kurzu oraz roztoczy. Doskonałe są do pokojów dziecięcych i pomieszczeń, w których przebywają alergicy.

Raufazy

Specjalny rodzaj warstwowych tapet papierowych. Między dwoma lub trzema warstwami papieru znajdują się wiórki drzewne, które nadają tapecie specyficzną strukturę. Tego typu tapety przeznaczone są do wielokrotnego malowania farbami akrylowymi.

Tapety natryskowe

To specyficzny rodzaj tapet. Nie nakłada się je pasami, ale natryskuje warstwami na ścianę. W efekcie na ścianie powstaje chropowata struktura w określonym kolorze ozdobiona kolorowymi kropkami.

Tapetowanie krok po kroku

Krok 1 – wybór tapety

Jeżeli decydujemy się na samodzielne tapetowanie ścian, to warto wziąć pod uwagę trudność ich montażu, zwłaszcza przy braku doświadczenia. Bardzo łatwo układają się tapety tekstylne i flizelinowe, znacznie gorzej papierowe, które nasiąknięte klejem łatwo się targają.

Tapety z określonym wzorem wymagają idealnego dopasowania pasów tapety, znacznie łatwiej jest położyć tapety we wzory ornamentowe, geometryczne lub tapety strukturalne. Drobne niedokładności nie będą zauważalne.

Kupując tapetę trzeba kupić ją z nadmiarem, ponieważ podczas docinania, nakładania powstają dość spore straty i może okazać się, że braknie parę rolek. Tapeta powinna pochodzić z tej samej serii produkcyjnej, mamy wtedy gwarancję, że wszystkie rolki będą miały ten sam odcień. Poszczególne partie mogą się nim różnić, co na ścianie będzie bardzo widoczne.

I na koniec pozostaje do rozstrzygnięcia kwestia, czy chcemy tapetować całe ściany, czy pojedyncze lub tylko ich fragmenty, np, między szafkami dolnymi i górnymi w kuchni lub nad łóżkiem w sypialni.

Ostatnim trendem w aranżacji wnętrz jest tapetowanie tylko jednej ściany lub jej fragmentu. Z reguły są to tapety o konkretnych motywach lub fototapety.

Jak obliczyć ilość potrzebnych rolek?

Obliczanie trzeba zacząć od wymierzenia wszystkich ścian. Mierzymy wysokość (od sufitu lub zostawiamy wolny pas) i szerokość ścian. Standardowe rolki mają szerokość 53 cm i długość 10 m. Znając wysokość dzielimy przez nią 10 m i otrzymujemy ilość pasów z jednej rolki, trzeba pamiętać, że do każdego z nich należy dołożyć 6 cm na odcięcia. Szerokość ścian dzielimy przez 53 cm, w ten sposób uzyskamy ilość pasów na szerokość. Otrzymany wynik dzielimy przez ilość pełnych pasów z rolki i otrzymujemy potrzebną ilość rolek. Przykładowo jeżeli z rolki wychodzi 4 pełne pasy, a na szerokość 27 to wychodzi 6,75, czyli potrzebujemy 7 rolek. Warto kupić jednak od razu dodatkową rolkę na przycięcia lub któryś pas może się uszkodzić.

Nie wszystkie rolki mają jednak wymiar standardowy, wtedy wyliczenia trzeba robić na nowo biorąc pod uwagę konkretną tapetę.

Krok 2 – przygotowanie podłoża

Najmniej kłopotu sprawiają nowe ściany, w zasadzie wystarczy aż dobrze wyschną, ewentualnie podszlifować łączenia i można przystąpić do ich zagruntowania.

Zupełnie inaczej przedstawia się sprawa w przypadku ścian starych. Te przede wszystkim wymagają usunięcia odpadających tynków i wyrównania. Ze ściany należy usunąć starą farbę lub starą tapetę. Farbę olejną wystarczy zeszlifować. Następną czynnością jest odkurzenie ścian i zmycie ich wodą z dodatkiem mydła malarskiego, co spowoduje ich odtłuszczenie. Dopiero tak przygotowaną ścianę można zagruntować i położyć tapetę.

Krok 3 – przyklejanie tapet

Do przyklejania tapet będzie potrzebny metr, nóż do tapet, pędzel ławkowiec, równe podłoże do rozłożenia rolki, wałek lub gąbka do usuwania pęcherzyków powietrza oraz drabina.

Wcześniej w wiaderku trzeba przygotować klej do tapet zgodnie z zaleceniami producenta, klej musi być idealnie gładki, bo później grudki będą widoczne pod tapetą.

Znając wysokość pomieszczenia zaczynamy od docięcia odpowiednich pasów tapety. Należy pamiętać, że do każdego z nich trzeba dołożyć do długości ok. 6 cm. Po docięciu, tapetę smarujemy klejem, składamy posmarowanymi stronami do siebie i zostawiamy na 5-10 minut. Przy składaniu uważamy, by nie zrobić zagięcia.

Po tym czasie przyklejamy pierwszy pas do ściany, jego ułożenie możemy korygować przez kilka minut. Następnie za pomocą gąbki lub wałka dociskamy tapetę z równoczesnym usuwaniem pęcherzyków powietrza. Na koniec odcinamy u dołu zbędny pasek, najlepiej użyć do tego szpachli murarskiej. Podobnie przyklejamy kolejne pasy tapety. Problemem jest tapetowanie narożników, tylko w przypadku idealnie wyprowadzonych można zdecydować się na łączenie pasów w tym miejscu. Bezpieczniejsze jest klejenie na zakładkę o szerokości ok. 2 cm. Na nią naklejamy tapetę z drugiej strony, zakładka nie będzie widoczna.

Wszystkie gniazdka i kontakty należy odkręcić przed tapetowaniem, później bez problemu wytniemy odpowiednie otwory na przyklejonej już tapecie i z powrotem możemy je przykręcić.

Jeżeli czasami wyjdą małe pęcherzyki powietrza, tapety należy w tych miejscach nakłuć igłą i wycisnąć powietrze. W przypadku większych pęcherzy należy naciąć je nożykiem i użyć kleju do tapet w tubce do ponownego przyklejenia. Klej w tubce przyda się także wtedy, gdy tapeta odchodzi bokami.

W przypadku tapet z flizeliny i włókna szklanego technika tapetowania jest nieco inna, ponieważ zachowują one dużą elastyczność i równocześnie nie tracą swojej stabilności. Najpierw klejem należy posmarować ścianę, a później można położyć tapetę i dobrze ją docisnąć.

Większe problemy może sprawić tapetowanie ścian tapetami z przesunięciem wzoru. Rolki tapety z przesuniętymi wzorami zawierają na opakowaniu informację o wielkości przesunięcia. Na wszelki wypadek warto najpierw dociąć dwa sąsiednie pasy tapety i spróbować dopasować je na sucho, wtedy będziemy wiedzieli jakie jest rzeczywiste przesunięcie. Niestety ułożenie tego typu tapet dla osób bez doświadczenia może sprawiać problemy.

Wytapetowane ściany w zasadzie nie wymagają żadnego dodatkowego wykończenia. Czasami jednak zdarza się, że wystąpiły jakieś nierówności przy docinaniu lub układaniu tapet i chcemy je ukryć. Możemy wtedy położyć tapetę nazywaną borderem lub bordiurą. To wąskie dekoracyjne pasy tapety nawinięte na rolkę, które przyklejamy na wcześniej ułożoną tapetę. Bordery można także wykorzystać jako elementy dekoracyjne, bardzo często występują jako taśmy samoprzylepne.

Deco Inspiration – Tapety Art&Deco

Deco Inspiration to profesjonalny sklep, w którym znaleźć można rozmaite wzory tapet na ścianę. Ofertę podzielono na kilka wygodnych katalogów, dzięki czemu użytkownik może znaleźć tutaj odpowiedni wzór. 

Tapety Art&Deco to doskonała propozycja zarówno do salonu jak również sypialni. Ciekawe wzornictwo oraz niebanalna kolorystyka pozwalają na osiągnięcie niesamowitego efektu. Klasyczne i eleganckie, czynią z Twojego mieszkania prawdziwą wizytówkę oryginalnego stylu, który z pewnością zostanie doceniony przez każdego. Dostępne możliwości podzielone zostały na konkretne kategorie zawierające różne wzory tapet, dodatkowo sprawdzić możesz z którego roku pochodzi dana kolekcja. 

Tapetowanie ścian nie jest trudne, wystarczy tylko dobrze przygotować ściany, zgromadzić odpowiednie materiały i narzędzia. Oczywiście pierwsze tapetowanie będzie bardzo stresujące, więc najlepiej wybrać tapety gładkie. Kolejne pomieszczenia pójdą już bardzo szybko.