Olga Tokarczuk – co musisz wiedzieć o najmłodszej polskiej noblistce?

0
66

10 grudnia 2019 roku Akademia Szwedzka zadecydowała o przyznaniu Literackiej Nagrody Nobla Oldze Tokarczuk, w uzasadnieniu podkreślając jej “wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic jako formę życia”. Ten historyczny moment włączył polską pisarkę w panteon wielkich twórców literatury, a jej dzieła w kanon książkowy. Co należy wiedzieć o Oldze Tokarczuk? Oto garść informacji, które uzupełnią wiedzę czytelników o najmłodszej polskiej noblistce.Rys biograficzny

Olga Tokarczuk  (urodzona w roku 1962) wywodzi się z niewielkiego miasta w województwie lubuskim – Sulechowa, z rodziny nauczycieli. Sama nie poszła jednak w ślady rodziców i podjęła studia psychologiczne na Uniwersytecie Warszawskim, które z powodzeniem ukończyła. Następnie podjęła pracę w Wałbrzychu w poradni zdrowia psychicznego jako psychoterapeutka. Jej zainteresowania przełożyły się zresztą na część jej twórczości – Tokarczuk nawiązuje w swoich utworach do teorii Carla Junga, twórcy tzw. psychologii głębi i psychologii analitycznej.

Tokarczuk dwukrotnie wyszła za mąż – w 1985 roku za Romana Fingasa, a następnie za Grzegorza Zygadłę. Jest również matką syna Zbigniewa z pierwszego małżeństwa.

Olga Tokarczuk jest zadeklarowaną feministką, otwarcie wspiera społeczność LGBT+ i ruchy ekologiczne (sama jest wegetarianką).

Twórczość

Swoją przygodę z literaturą rozpoczęła od liryki w latach nastoletnich, a po długiej przerwie twórczej wróciła z ciepło przyjętą powieścią Podróż ludzi Księgi w 1993 roku. Dużym sukcesem wydawniczym okazał się Prawiek i inne czasy, osadzony w realiach wsi na Kielecczyźnie, w które zostały wkomponowane elementy fantastyczne. 

Bieguni przynieśli Tokarczuk Nagrodę Literacką “Nike” i prestiżową brytyjską Nagrodę Bookera. To powieść, która, jak mówi sama autorka, powstawała w drodze, nie jest jednak reportażem z miejsc, a raczej opisem samego doświadczenia podróży i jej roli w życiu człowieka. Gra na wielu bębenkach jest zbiorem opowiadań – małe formy coraz częściej wykorzystywane są w twórczości pisarki. 19 tekstów zostało ułożonych w trzy cykle, z których każdy dotyka innego źródła natchnień pisarskich.

Wśród innych głośnych tytułów wymienić należy również Księgi Jakubowe – nagrodzoną “Nike” epicką opowieść o Rzeczpospolitej Obojga Narodów oraz Prowadź swój pług przez kości umarłych poruszającej wątki zarówno detektywistyczne, jak i ekologiczne i etyczne. Na jej podstawie Agnieszka Holland nakręciła szeroko nagradzany w kraju i za granicą film Pokot. Wszystkie dotychczasowe powieści Olgi Tokarczuk okazywały się wysokiej klasy dziełami literackimi ciepło przyjmowanymi przez krytykę.