Jak wygląda kurs rysunku?

0
196

Niewątpliwie rysowanie jest pierwszą z najbardziej złożonych umiejętności manualnych, jakie zdobywamy na wczesnym etapie edukacji. Zapewne każdy z nas jako małe dziecko posiadał bogaty zestaw różnego rodzaju kredek czy flamastrów służących rysowaniu. Dla wielu osób nauka rysunku kończy się na szkole, jednak dla innych to pasja, którą warto rozwijać przez całe życie.Jeśli zależy nam na opanowaniu umiejętności, jaką jest rysowanie, warto więc zacząć uczyć się jak najszybciej i nie zniechęcać, nawet kiedy początkowe próby kończą się fiaskiem. Pomocnym rozwiązaniem w tej kwestii jest zapisanie się na kurs rysunku, niezależnie od poziomu zaawansowaniaZastanawiasz się, jak to wygląda? Czy warto zapisać się na szkolenie z dziedziny rysowania? Przeczytaj poradnik i dowiedz się więcej!

Kurs rysunku – czy warto zacząć?

Kurs rysunku to jedna z możliwości rozwijania swojego talentu. Ponadto, uczestnictwo w takim kursie może sprawić, że perspektywa dostania się na wymarzone studia w kierunku architektury lub innym, bezpośrednio związanym z rysunkiem staną się na wyciągnięcie ręki. Tego typu kursy bez wątpienia przydadzą się także osobom pracującym w branży tj. budownictwo, urbanistyka czy grafika komputerowa. Warto przy tym pamiętać, że rysowania mogą nauczyć się również osoby, które do tej pory niekoniecznie wykazywały tego typu umiejętności. To również świetna okazja dla chętnych, którzy chcą nieco podwyższyć swoje kwalifikacje lub po prostu w pełni realizować hobby, jakim jest właśnie rysunek.

Szkolenie z dziedziny rysunku może nie tylko zwiększyć szanse na dostanie się na wymarzone studia, ale również otrzymanie nagrody w postaci awansu. Aktywność, jaką jest rysowanie to doskonała zabawa, która pobudza wyobraźnię. Na tego rodzaju kursach oprócz rysowania wpajane są zasady precyzji i dobrego smaku, co jest niezwykle istotne w procesie projektowania i tworzenia własnego dzieła. Kursy rysunku stają się coraz bardziej popularniejsze, gdyż chętnych na studia oraz specjalistów w danej dziedzinie przybywa a realizacja konkretnych zleceń jest zdecydowanie trudniejsza, niż dotychczas.Jak wyglądają zajęcia na kursie rysunku?

Kurs rysunku dla chętnych, pragnących opanować umiejętność rysowania to cykl zajęć poruszających najważniejsze zagadnienia z podstaw rysunku, malarstwa, grafiki, geometrii wykreślnej oraz komponowania przestrzennego dla kierunków tj. architektura, wzornictwo i architektura wnętrz. Większość zajęć, w zależności od tematyki spotkań rozpoczyna się od wprowadzenia teoretycznego, które niewątpliwie pozwala lepiej zrozumieć i realizować ćwiczenia praktyczne, jakimi są krótkie zadania projektowe, symulacje egzaminów czy studium postaci i martwej natury. Z reguły szkoły wymagają, aby zabrać ze sobą własne materiały – kartka papieru i ołówki będą niezbędne!

Nieodłącznym elementem takich spotkań jest stała konsultacja z uczestnikami. Uczniowie w szybki sposób dowiadują się o atutach swoich rysunków oraz otrzymują wskazówki do uzyskania coraz lepszych efektów pracy. Prowadzący z pewnością przybliżą najważniejsze i podstawowe informacje dotyczące terminologii rysunku, które zaowocują w dalszym kształceniu. Ponadto, zajęcia z rysowania uczą przede wszystkim myślenia i organizacji czasu pracy. W ciągu zaledwie kilku godzin, uczestnicy są w stanie zrobić naprawdę dużo. W pracowni jest zdecydowanie mniej bodźców, które mogą nas rozpraszać. Uczestnicy czują się zobowiązani wykorzystać każdą chwilę na zajęciach, czują pozytywną presję, motywację, aby zrobić jak najwięcej oraz dokładają wszelkich starań, aby ich dzieło najlepsze – oczywiście w miarę możliwości.

Faktem jest także to, że zazwyczaj większość prowadzących pracuje lub pracowała w zawodzie związanym z rysunkiem, do którego po części przygotowują innych. To z całą pewnością pomaga nam dostrzec jak będzie wyglądała przyszła praca po ukończeniu danego kierunku, czego wymagają egzaminatorzy, jak wyglądają studia i na czym powinniśmy się skupić, aby ułatwić sobie tę drogę. Kursy są prowadzone indywidualnie bądź w grupie, a ich głównym celem jest zdany egzamin dla chcących studiować architekturę.Egzamin wstępny

Kurs rysunku najczęściej wybierany jest przez przyszłych architektów, grafików i projektantów. Aby umiejętnie tworzyć, konieczne jest nabycie umiejętności rysowania. Na kurs rysowania dla początkujących warto zapisać się jeszcze przed rozpoczęciem studiów. Maraton przedegzaminacyjny umożliwia szybkie opanowanie umiejętności i skuteczne przygotowanie uczestników do zdawania egzaminów wstępnych na ASP.

Nie da się ukryć, iż egzaminy wstępne z architektury w poszczególnych miastach różnią się między sobą, jednak są ideowo zbliżone. Każdy wydział skupia się na nieco innych zagadnieniach. Ich głównym założeniem jest zbadanie predyspozycji przyszłych studentów, takich jak wyobraźnia przestrzenna, warsztat rysunkowy, kreatywność itp. Oczywiście, nie bez znaczenia pozostaje również konkretny kierunek, jaki został przez nas wybrany. Egzamin wewnętrzny w większości przypadków ogranicza się do stworzenia jednej lub kilku prac rysunkowych na określony temat. Ocenie podlega przede wszystkim kompozycja, zgodność z tematem i możliwości manualne.

Jeżeli chodzi o egzaminy na wyższe uczelnie artystyczne, na przykład ASP, temat ten przedstawia się bardzo podobnie. W ramach rekrutacji przeprowadzany jest egzamin wstępny z rysunku i malarstwa. Dodatkowo, większość uczelni wymaga wglądu do tzw. “teczki”, czyli poprzednich prac rysunkowych, które wraz z pracami wykonanymi na egzaminach stanowią spójną podstawę do oceny twórczości kandydata.Ile czasu trzeba poświęcić na naukę rysunku?

Na wstępie warto określić kiedy i na co konkretnie chcesz aplikować, aby prawidłowo dobrać profil zajęć w pracowni. Oferta jest bardzo szeroka i odpowiada osobom w różnym stopniu zaawansowania, na różnym etapie edukacji czy drogi zawodowej. W tym celu możesz udać się na przygotowawczy kurs rysunku, gdzie zajęcia będą odbywać się raz lub dwa razy w tygodniu. Bez wątpienia intensywność kursu znakomicie wpływa na postęp i czas, w którym osiągniemy zamierzony efekt. Zatem, powinniśmy rysować minimum raz w tygodniu, ponieważ wtedy nasza ręka jest w systematycznym ruchu, dzięki czemu szybciej można zauważyć postępy. Im intensywniejszy kurs, tym szybciej pojawią się pierwsze efekty Twojej ciężkiej pracy.

Podczas kursu przygotowawczego jesteśmy w stanie przerobić całe spektrum tematów takich jak architektura, konstrukcja, postać czy geometria. Optymalne rozłożenie nauki umożliwia swobodną i dokładną pracę bez pośpiechu oraz spokojne poszerzanie wiedzy w określonych tematach. Szacuje się, że 3 semestry, czyli cały rok szkolny to prawidłowy czas służący nauce rysunku, który w połączeniu z własną pracą może zaowocować. Oczywiście, w zależności od kursanta, może być on dłuższy bądź krótszy. W przypadku, gdy do egzaminu zostało Ci mało czasu, możesz wybrać się na szkolenie przyspieszone, gdzie w ciągu tygodnia możesz przerobić aż 2 semestry! Umożliwia to nadrobienie zaległości oraz wyrównanie wiedzy potrzebnej do zdania egzaminu wstępnego. Dla osób, które wybierają się na kurs rysunku dla własnego hobby czy rozwijania talentu czas może być wydłużony. Jednak w każdym przypadku najistotniejsza jest samodyscyplina uczestnika kursu.

Podsumowanie

Nauka rysunku jest bez wątpienia czymś więcej, niż tylko przerobieniem polecanych materiałów z dziedziny sztuki. Dobrze wyszkolony rysownik jest w stanie poradzić sobie z każdym powierzonym zadaniem. Aby perfekcyjnie opanować tę umiejętność niezbędne jest poświęcenie i spędzanie dużej ilości czasu z ołówkiem w ręku. Pozwala to ćwiczyć oko, rękę, a nawet mózg. Jeśli rysowanie to Twoja pasja, nie warto odkładać jej na ostatnią chwilę. Z drugiej strony umiejętność tę można nabyć tak naprawdę w każdym wieku!