Bezpieczna wizyta u stomatologa w czasach pandemii

0
67

Pandemia koronawirusa całkowicie zmieniła naszą codzienność. To, co jeszcze do niedawna wydawało się rutyną, dzisiaj podlega zupełnie nowym regulacjom i zasadom. Dotyczy to także wizyt u stomatologa. Dowiedz się jakich zasad bezpieczeństwa warto przestrzegać, aby wizyta w gabinecie dentystycznym była bezpieczna.

O co zadbać przed samą wizytą?

Pandemia koronawirusa w żaden sposób nie wyklucza wizyty w gabinecie kliniki stomatologicznej. Jeżeli więc odczuwamy, że wizyta jest nam potrzebna – szczególnie w przypadku pojawiającego się bólu, powinniśmy jak najszybciej skontaktować się z gabinetem. Kliniki stomatologiczne są bowiem doskonale świadome zagrożenia, a tym samym mają wszystkie środki do dbania o higienę i jednocześnie bezpieczeństwo pacjenta. Wiele jednak zależy także od nas samych. Przede wszystkim na wizytę należy umówić się telefonicznie lub online. W żadnym wypadku nie powinno się umawiać stacjonarnie, większość gabinetów zresztą zrezygnowała z takich rozwiązań. Należy także pojawiać się zgodnie z harmonogramem i nie przychodzić za wcześnie. Generuje to niepotrzebny tłum w poczekalni. 

Środki ochrony pacjenta 

Środki ochrony, jakie zastosowały gabinety stomatologiczne dotyczą bardzo wielu aspektów wizyty. Jeszcze przed nią pacjent zobowiązany jest do odpowiedzenia na kilka niezbędnych pytań, które dotyczą potencjalnych objawów COVID-19 lub pozostawania w grupie ryzyka. Istotna jest całkowita szczerość z pracownikiem placówki – w ten sposób troszczymy się o siebie i innych. Warto także zaznaczyć, że lekarz ma prawo odmówić wizyty konkretnego pacjenta, jeżeli uzna ją za zbyt ryzykowną. 

Bardzo ważne jest to, żeby w przychodniach znajdowały się środki antyseptyczne. Pacjenci już po wejściu do placówki zobowiązani są do zdezynfekowania rąk. Warto także ograniczyć dotykanie przedmiotów, które znajdują się w poczekalni. 

Lekarze także zachowują w tych czasach szczególną ostrożność. Zalecane jest noszenie rękawiczek (zarówno przez samych stomatologów, jak i przez personel), ochronnych fartuchów i okularów. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego obejmują także płukanie jamy ustnej pacjenta środkiem antyseptycznym w roztworze z wodą i w temperaturze 27 stopni. 

Renomowane kliniki dbają o bezpieczeństwo pacjentów

Warto zaznaczyć, że renomowane kliniki stomatologiczne, takie jak klinika stomatologiczna Supradent Warszawa dokładają wszelkich starań, aby zapewnić wszystkim pacjentom odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Właśnie dlatego rezygnacja z leczenia zębów i profilaktyki z powodu pandemii nie jest konieczna, a wręcz przeciwnie – nie powinna mieć miejsca. Zdrowe zęby to klucz nie tylko do dobrego wyglądu i samopoczucia, ale także do zdrowia całego organizmu, dlatego nie warto zaniedbywać ich leczenia pod żadnym pretekstem. Wybierajmy kliniki, które poświęcają należytą uwagę kwestiom bezpieczeństwa, a możemy mieć pewność, że wizyta przebiegnie bez ryzyka.